W poniedziałek bielscy policjanci udaremnili dalszą jazdę kolejnym sześciu nietrzeźwym kierującym. Alkomat wykazał u nich od przeszło pół do ponad 1 promila alkoholu w organizmie.
Zaczęło się od kontroli pojazdu chevrolet na ul. Ks. Jana Kusia. Policjanci bielskiej „jedynki” zatrzymali 56-letniego kierowcę, który miał przeszło pół promila alkoholu. Następny kierowca został zatrzymany przez policjantów drogówki na ulicy Żywieckiej. 50-latek z powiatu żywieckiego jechał samochodem marki VW . Jego stan wskazywał na spożycie alkoholu, a wstępne badanie wskazało na poziom prawie jednego promila alkoholu.
Kolejny nietrzeźwy za „kółkiem” zakończył jazdę audi na ul. Jana III Sobieskiego. 60-latek miał pół promila alkoholu. Z kolei w godzinach popołudniowych tego samego dnia, na ul. Księży Las policjanci z bielskiej drogówki zatrzymali kierowcę 25-letniego, który prowadząc samochód marki Dacia, miał jeden promil alkoholu, powodując kolizję z pojazdem marki Toyota. Kolejny 71-letni bezmyślny kierowca kierował samochód marki Skoda na ul. 3 Maja. W trakcie jazdy spowodował kolizję z innym poruszającym się pojazdem. Okazało się, że miał prawie jeden promil. Na ul. Strażackiej samochodem marki Audi poruszał się kolejny 43-letni nietrzeźwy, u którego badanie wykazało przeszło jeden promil alkoholu.
Policja przypomina, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!
Warto reagować, uniemożliwić osobie pod wpływem alkoholu jazdę samochodem albo po prostu zawiadomić policję. To ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !
O właściwych postawach i szybkiej reakcji świadków oraz wzorowej współpracy z Policją informujemy Państwa na bieżąco- " Nie reagujesz? Akceptujesz !"
Brak komentarzy