reklama

W Bielsku-Białej będą kształceni lekarze

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 11.02.2023 09:21, foto: pixabay
Pierwsi studenci bielskiej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podejmą naukę już w październiku br.
W Bielsku-Białej będą kształceni lekarze

20 stycznia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański i starosta bielski Andrzej Płonka podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W ślad za symbolicznym aktem poszły konkretne działania i ustalenia. Niespełna tydzień po podpisaniu listu intencyjnego, tj. 26 stycznia br., odbyły się wizje lokalne, podczas których zaprezentowano przedstawicielom SUM kilka lokalizacji i związanych z nimi koncepcji funkcjonowania filii uniwersytetu.

Poczynione ustalenia wskazują, że pierwszych 75 studentów rozpocznie naukę w budynku przy placu Marcina Lutra 8. Obiekt ten znajduje się w posiadaniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bielsku, która już wyraziła zgodę na wynajem pomieszczeń dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Szczegóły związane z udostępnieniem obiektu zostały uzgodnienie na spotkaniu w dniu 7 lutego br., w którym udział wzięli przedstawiciele parafii, uniwersytetu i miasta.

Filia SUM będzie funkcjonowała na placu Marcina Lutra tylko przez kilka pierwszych lat. Władze uczelni przyjęły bowiem propozycję prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, aby docelowo zagospodarować na swoje potrzeby kompleks budynków na placu Fabrycznym. Zespół nieruchomości zlokalizowany pomiędzy Zamkiem Sułkowskich a Ratuszem, po wielu latach starań, znajduje się w wyłącznej dyspozycji gminy i może zostać przekazany na taki cel (ostatnia część kompleksu zostanie nabyta na rzecz gminy w najbliższych tygodniach w drodze zamiany nieruchomości z Akademią Techniczno-Humanistyczną).


Planowana inwestycja robi wrażenie. Jej szacunkowa wartość przekracza 200 milionów złotych. Już dzisiaj mówi się o tym, że działalność SUM w docelowym miejscu zostanie rozszerzona. Będzie tam nie tylko wydział lekarski, ale również nowoczesna ogólnodostępna biblioteka, centrum symulacji medycznej, a być może również kierunek lekarsko-stomatologiczny.

Co ważne, przy projektowaniu tej inwestycji zostaną wykorzystane pomysły dotyczące zagospodarowania obiektów przy placu Fabrycznym, powstałe w 2018 roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Ze wstępnych rozmów wynika, że zarówno prezydentowi Bielska-Białej, jak i władzom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zależy, aby ten teren maksymalnie otworzyć, schować niezbędne uczelni parkingi pod ziemię, a całość zazielenić.

Przeniesienie uczelni na plac Fabryczny pozwoli na zwiększenie liczby studentów na jednym roku z 75 do 150, a może i 200 - w zależności od rozwoju sytuacji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że odległość pomiędzy placem Marcina Lutra a placem Fabrycznym jest do pokonania na piechotę w 7 minut, co pozwali na swobodną migrację pomiędzy budynkami w okresie przejściowym.

Warto przypomnieć, że Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4.500 studentów. Od 10 lat jej mury każdego roku opuszcza najwięcej absolwentów wśród polskich uczelni medycznych.


SUM kształci lekarzy, stomatologów, farmaceutów, analityków medycznych, biotechnologów medycznych, a także specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii, neurobiologii, elektroradiologii, zarzadzania ryzykiem zdrowotnym i coachingu medycznego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Bielsko-Biała już niebawem stanie się miastem uniwersyteckim kształcącym lekarzy.

- Przychylność i zaangażowanie prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, ale także wszystkich władz samorządowych, od marszałka Jakuba Chełstowskiego począwszy, na staroście powiatu bielskiego skończywszy, jest nie do przecenienia. Do tego koniecznie wspomnieć należy o przychylności i promesie ministra Niedzielskiego dla powstania filii SUM w Bielsku-Białej. Władze uczelni, widząc potrzebę kształcenia kolejnych pokoleń lekarzy – co wpisuje się w jedno z zasadniczych wyzwań systemu ochrony zdrowia kraju, w tym oczywiście Podbeskidzia – postawiły na rozwój uniwersytetu w Bielsku-Białej. Służyć to będzie w pierwszej kolejności mieszkańcom regionu - podkreśla kanclerz SUM dr n.med. Ireneusz Ryszkiel.
- Rozpoczęcie działalności przez SUM w Bielsku-Białej planowane jest już w roku akademickim 2023/2024, a dalszy rozwój uczelni z przeniesieniem jej siedziby do centrum miasta na plac Fabryczny uzależniony jest od pozyskania zewnętrznych środków finansowania. Chcemy stworzyć tutaj nowoczesną placówkę, a jednocześnie stać się nowym symbolem Bielska-Białej – konkluduje kanclerz.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy