Oszuści kazali wyrzucić 82-latkowi oszczędności przez okno

Region, Bielsko-Biała, Na sygnale, Wiadomości, 10.05.2022 10:02,
Wczoraj w Bielsku-Białej przypomnieli o sobie oszuści. Zadzwonili do 82-letniego seniora, podając się za policjanta i ostrzegając przed rzekomą rychłą kradzieżą, polecili wyrzucić oszczędności przez okno.
Oszuści kazali wyrzucić 82-latkowi oszczędności przez okno

Do 82-letniego mieszkańca jednego z dużych bielskich osiedli zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza Policji. Mężczyzna powiedział, że jego mieszkanie zostało wybrane przez szajkę włamywaczy i musi pilnie spakować wszystkie oszczędności i kosztowności do reklamówki i wyrzucić je przez okno, gdzie zostaną zabezpieczone przez policyjnego tajniaka, a rzekomi włamywacze zatrzymani na próbie kradzieży. Na szczęście senior nie dał się oszukać.

Niestety podobną ostrożnością nie wykazało się małżeństwo 70-parolaktów. Seniorzy najpierw odebrali telefon od oszusta, który twierdził, że jest pracownikiem ZUS i telefonuje w sprawie doręczenia specjalnej przesyłki. To była przynęta, gdyż chwilę później zadzwonił wspólnik oszusta, podający się za policjanta i prosił o pomoc w ujęciu przestępców podszywających się pod pracowników ZUS-u. Polecił spakować oszczędności i kosztowności do reklamówki, a następnie wywiesić je na ogrodzeniu posesji, żeby policyjny tajniak mógł je zabezpieczyć. Niestety seniorzy dali się podejść oszustowi i stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policja apeluje o ostrożność i przestrzega przed tą popularną metodą działania oszustów.

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy