reklama

Policjanci zabezpieczali niewybuchy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 22.08.2023 11:26,
Policjanci ze Szczyrku i Czechowic-Dziedzic zabezpieczali niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej.
Policjanci zabezpieczali niewybuchy

W sobotę po południu na terenach rolniczych w okolicach ulicy Do Zapory w Zabrzegu mężczyzna wykonujący prace polowe wykopał niebezpieczny przedmiot, który przypominał duży pocisk. Rozsądny mieszkaniec powiadomił niezwłocznie Policję, a przybyli na miejsce mundurowi potwierdzili, że znaleziony przedmiot to najprawdopodobniej amunicja przeciwpancerna z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia pocisku do czasu przybycia saperów z gliwickiej jednostki wojskowej, którzy odebrali niewybuch.

W drugim przypadku w niedzielne popołudnie spacerujący po terenie leśnym mieszkaniec Buczkowic natrafił na przedmiot wyglądający jak niewybuch. Rozsądny mężczyzna zawiadomił o znalezisku służby. Na miejsce został skierowany najpierw patrol policji, który zabezpieczył miejsce, a następnie policyjny pirotechnik, który potwierdził, że jest to fragment rakiety pochodzący z okresu II Wojny Światowej.

Nie było konieczności przeprowadzenia ewakuacji, ponieważ miejsce znajduje się w lesie. Dyżurny szczyrkowskiego komisariatu zawiadomił saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy w poniedziałek odebrali niewybuch w celu zneutralizowania go na wojskowym poligonie. Do tego momentu miejsce przed dostępem osób postronnych zabezpieczali policjanci.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy