Pościg za kurierem, który przewoził nielegalnych migrantów

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 17.01.2023 16:56,
25-latek z Francji w samochodzie przewoził siedmiu obywateli Syrii i jednego obywatela Iraku.
Pościg za kurierem, który przewoził nielegalnych migrantów
Bielska Straż Graniczna informuje, że w oparciu o informacje zgromadzone na podstawie analizy ryzyka oraz międzynarodowej wymiany informacji, w rejonie byłego przejścia granicznego Zwardoń, patrol Straży Granicznej przystąpił do kontroli samochodu osobowego marki Mitsubishi Pajero na francuskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zignorował jednak sygnały do zatrzymania się i z dużą prędkością oddalił się z miejsca kontroli. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli za nim pościg oraz powiadomili patrole współdziałające oraz jednostki Policji. W trakcie pościgu kierowca kilkukrotnie próbował zepchnąć radiowóz z drogi.


W miejscowości Cisiec (pow. żywiecki) samochód zjechał w boczną drogę, gdzie zakopał się w błocie i nie był w stanie kontynuować ucieczki. Podróżujące nim osoby gwałtownie opuściły pojazd i rozbiegły się w różnych kierunkach. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji udało się zatrzymać wszystkie osoby. Jak się okazało, kierowcą był 25 - letni obywatel Francji. W samochodzie przewoził siedmiu obywateli Syrii i jednego obywatela Iraku. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami bez wymaganych dokumentów. Przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli stosowne wyjaśnienia w sprawie i dobrowolnie poddali się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.Ponadto w stosunku do czterech cudzoziemców wszczęte zostały postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu. Pozostałe cztery osoby zostały osadzone w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców, celem przekazania na podstawie rozporządzenia dublińskiego do innego państwa członkowskiego tj. Grecji.

Natomiast kierowcy został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom ośmiu cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Żywcu wobec kierowcy – obywatela Francji zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.źrodło: Straż Graniczna

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy