Nowe miejsca pracy i rozwój regionu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 06.01.2021 07:02, PAN
W tyskiej fabryce FCA Poland od 2022 roku będą budowane aż trzy nowe modele samochodów

Nowe miejsca pracy i rozwój regionu

Zakład zostanie zmodernizowany, do tego powiększony, zaś wartość inwestycji ma sięgnąć blisko 2 mld zł! Wartość inwestycji objętych wsparciem KSSE to 755 mln zł. - A stare przysłowie ekonomiczne mówi, że jedno miejsce w takiej fabryce generuje cztery kolejne w różnego rodzaju usługach – mówi marszałek województwa, Jakub Chełstowski, akcentując, że plany koncernu wpisują się w strategię rozwoju regionu rozpisaną do 2030 roku. - Dzięki rozbudowie fabryki w Tychach w samym zakładzie, jak i w regionie pracę znajdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób – dodaje.

Zakład oprócz tradycyjnych marek jak Fiat i Lancia produkować będzie Alfa Romeo i Jeep - Będą oparte o nowy koncept mobilności i będą wykorzystywały najnowocześniejsze systemy napędowe włącznie z całkowicie elektrycznym - podkreśla Pietro Gorlier, dyrektor operacyjny FCA w regionie EMEA.

W ramach samej decyzji o wsparciu KSSE inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach. W praktyce będą to środki na modernizację istniejącego zakładu, a także dostosowanie go do wielkości i specyfiki nowych platform, głównie związane z wprowadzeniem do produkcji nowych rodzajów napędów - elektrycznych i hybrydowych - dla których spółka może uzyskać wsparcie skarbu państwa.

Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych koncernu. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m kw., z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m kw. W zakładzie pracuje obecnie około 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Aż 99 proc. produkcji trafia na eksport.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dekar, 16.01.2021 17:56

Będą stały w każdym mieście na nakrętki ?