Samorządowiec Podbeskidzia 2019. Pięciu nominowanych

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 28.05.2019 12:22, INFORMACJA PRASOWA
Samorządowiec Podbeskidzia 2019. Pięciu nominowanych

W środę, 29 maja, w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (ul. Tańskiego 5) odbędzie się kolejna Gala Samorządowa „Samorządowiec Podbeskidzia 2019”, organizowana przez stowarzyszenie Niezależni.BB.

Podczas Gali wręczona zostanie Nagroda im. Marty Garapich, związana z przyznaniem tytułu „Samorządowca Podbeskidzia 2019”. Otrzyma ją jeden z pięciu nominowanych samorządowców, wybrany przez Kapitułę Nagrody: Artur Beniowski – wójt Bestwiny, Anna Grygierek – burmistrz Strumienia, Włodzimierz Piątek – radny gminy Świnna, Józefa Wawak – szefowa Rady Osiedla Straconka w Bielsku-Białej i Tomasz Żak – burmistrz Andrychowa.

Podczas gali odbędzie się debata „Jak zakończyć wojnę polsko-polską?”, w której udział weźmie red. Jerzy Karwelis, autor książki „Trzeci sort, czyli jak zakończyć wojnę polsko-polską”. W debacie wezmą ponadto udział Marek Bogusz, przewodniczący Zarządu Regionu „Podbeskidzie” NSZZ Solidarność oraz Janusz Legoń, krytyk teatralny i dziennikarz.

Nagroda im. Marty Garapich "Samorządowiec Podbeskidzia" przyznawana jest od 2015 roku. Zwycięzcę wyłania niezależna Kapituła Nagrody w składzie: Andrzej Sikora (b. poseł OKP i ostatni wojewoda bielski), Zbigniew Leraczyk (b. poseł i prezydent Bielska-Białej), Mirosław Styczeń (b. poseł i wojewoda bielski), Radosław Ostałkiewicz (wójt Jaworza, laureat Nagrody w 2017 roku) i Krzysztof Klęczar (burmistrz Kęt, laureat Nagrody w roku 2018). Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy samorządowej. Była też pierwszym laureatem nagrody „Samorządowiec Podbeskidzia”.

Sylwetki nominowanych do Nagrody w roku 2019:

Artur Beniowski – wójt gminy Bestwina, połączenie młodego wieku i dużego doświadczenia. Od 2001 roku związany z samorządem lokalnym, najpierw jako pracownik urzędu, potem zastępca wójta (w latach 2006-2012), w latach 2010-2012 radny powiatu bielskiego. Członek zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Bielska Kraina (skarbnik) oraz członek zarządu Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska (wiceprezes). Nominowany za skuteczne starania o zrównoważony rozwój wszystkich sołectw gminy.

Anna Grygierek burmistrz Strumienia od roku 2006, wcześniej przez 4 lata radna powiatu cieszyńskiego. Intensywnie angażuje się w realizację projektów unijnych, co umożliwia powstanie wielu inwestycji.Wspiera również działalność lokalnych stowarzyszeń zachęcając je do sięgania po środki zewnętrzne. Aktywna także na forum regionalnym i krajowym: współtworzyła Polską Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, której została przewodniczącą, jest członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Gmin Wiejskich RP oraz pełni funkcję wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Nominowana za udowodnienie, że kobieta może być świetnym szefem i liderem lokalnej społeczności.

Włodzimierz Piątek – radny gminy Świnna w powiecie żywieckim od roku 2006, prezes Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Świnnej oraz członek Zarządu OSP
w Pewli Małej, prywatny przedsiębiorca. Nominowany jako przykład skutecznego łączenia trzech ważnych ról społecznych: strażaka, przedsiębiorcy, samorządowca.

Józefa Wawak – przewodnicząca Rady Osiedla Straconka w Bielsku-Białej, inicjatorka i współzałożycielka Stowarzyszenia „Straconka Moim Domem”, autorka projektów „Przystanek Turysty” i „Zielony Zakątek”, zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, animatorka życia dzielnicy. Nominowana za skuteczny lobbing na rzecz swojej dzielnicy, który m.in. doprowadził do decyzji o utworzenie domu kultury w Straconce.

Tomasz Żak – burmistrz Andrychowa od roku 2010. W tym czasie w zarządzanej przez niego gminie wdrożono programy proekologiczne (m.in. wymiana całości oświetlenia ulicznego na lampy ledowe) oraz wprowadzono innowacyjny system działania komunikacji miejskiej. Nominowany za pokazanie niedowiarkom, że idea smart city nie jest zarezerwowana tylko dla wielkich miast.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy