Na tym oddziale ratują dzieci przed samóbjstwami

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 21.11.2019 13:00, ap, foto: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
Rok temu w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej uruchomiony został Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Minione dwanaście miesięcy pokazały, że takie miejsce było bardzo potrzebne na medycznej mapie Podbeskidzia.
Na tym oddziale ratują dzieci przed samóbjstwami
18 listopada Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodził rocznicę powstania. Gdy 12 miesięcy temu oddział został otwarty,w ciągu kilku dni zapełnił się po brzegi.


W ciągu roku przyjęto łącznie 260 pacjentów oraz przeprowadzono ok. 300 konsultacji. Oprócz tego personel medyczny z tego oddziału przeprowadził kilkadziesiąt konsultacji pacjentów innych oddziałów Szpitala Pediatrycznego.

- Te liczby jasno dowodzą, że taki oddział był w południowej części województwa śląskiego bardzo potrzebny i dobrze się stało, że jesienią ubiegłego roku nasze wyjątkowo długie starania o zakontraktowanie tego typu usług zakończyły się pozytywnym finałem – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród pacjentów bielskiej psychiatrii w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania dominowali młodzi mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Ale w Całodobowym Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży hospitalizowano także pacjentów z innych stron Polski, na przykład z Warszawy i Krakowa.

- Najczęściej przyjmowano na oddział młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Nasz najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził w oddziale swoje 18. urodziny. Wśród schorzeń dominowały zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne. W ciągu minionych 12. miesięcy trafiło do nas 101 pacjentów z aktywnymi myślami samobójczymi, z czego 47 po próbach samobójczych – informuje Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.

Dodaje ona, że młodymi pacjentami tego oddziału opiekuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny wspierany przez wolontariuszy, między innymi z Książnicy Beskidzkiej. Prócz tego, dwa razy w miesiącu porad pacjentom i ich opiekunom udziela tam Pani Agata Jakubowska – Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, pracownik Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- Nasze starania o uruchomienie tego oddziału trwały blisko dziesięć lat, a miniony rok dobitnie udowodnił, że był on niezwykle potrzebny. To prawdziwy strzał w dziesiątkę. I myślę, że przed nami procedura zmierzająca do rozszerzenia możliwości medycznych tego oddziału, bo potrzeb jakie przynoszą obecne realia, w których depresja sieje wśród młodych ludzi prawdziwe spustoszenie, jest naprawdę ogrom. Zrobimy więc wszystko, aby psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym mogła się rozwijać – deklaruje starosta bielski Andrzej Płonka, któremu podlega dziecięcy szpital w Bielsku-Białej (bielskie starostwo jest organem założycielskim Szpitala Pediatrycznego).

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy