Nowe stawki za wywóz śmieci w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 05.02.2023 09:42,
Od 1 maja 2023 roku zapłacimy więcej za odbiór i wywóz odpadów komunalnych. Rada Miejska Bielska-Białej na sesji 2 lutego br. zmieniła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowe stawki za wywóz śmieci w Bielsku-Białej

Jednym z głównych tematów poruszanych na LIV sesji Rady Miejskiej było podniesienie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest ono konieczne, by gminny system gospodarki odpadami komunalnymi mógł się samofinansować. Podczas dyskusji radni rozważali wysokość stawek opłaty oraz proponowali, aby brakujące w systemie środki uzupełnić z innych pieniędzy. Jednak przy takim rozwiązaniu brakujące środki trzeba by pozyskać zabierając je innym, równie ważnym dziedzinom życia miasta.

W tych okolicznościach radni postanowili urealnić opłatę śmieciową. Tym bardziej, że ostatnia zmiana stawki opłaty miała miejsce przed trzema laty - 1 stycznia 2020 r. Od tego czasu o 38 proc. zwiększyła się płaca minimalna, średnio o 135 proc. wzrosły ceny za energię elektryczną, ponaddwukrotnie podrożało paliwo. Te czynniki bezpośrednio wpływają na koszty świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych, ich zagospodarowania, a także koszty obsługi administracyjnej systemu. Szacuje się, że w 2023 r. koszt świadczenia tych usług zwiększy się co najmniej o 4.500.000 zł brutto.

Trzeba przypomnieć, że na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą uiszczają mieszkańcy, składa się nie tylko koszt odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości przez wykonawcę tej usługi (wybranego w drodze przetargu nieograniczonego), ale także ich zagospodarowanie, prowadzenie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i koszty obsługi administracyjnej systemu gospodarowania odpadami.

Nowe, podniesione stawki opłaty, które będą obowiązywać od 1 maja 2023 r., spowodują dodatkowy dochód miesięczny w wysokości 407.088 zł, to jest 4.885.056 zł rocznie – a taka suma zapewni samofinansowanie się gminnego systemu gospodarki odpadami.

Od 1 maja będą obowiązywać następujące stawki opłaty śmieciowej:

28 zł - dla 1-osobowego gospodarstwa,
56 zł - dla 2-osobowego gospodarstwa,
84 zł - dla 3-osobowego gospodarstwa,
108 zł - dla 4-osobowego gospodarstwa,
112 zł - dla 5-osobowego gospodarstwa,
114 zł - dla 6-osobowego gospodarstwa,
115 zł - dla 7 i więcej osobowego gospodarstwa.

W przypadku niewypełniania obowiązku segregacji stawka będzie podwyższona o 100 proc.

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące na terenie Bielska-Białej zostały określone w taki sposób, że ich wysokość w przeliczeniu na jedną osobę maleje wraz ze wzrostem liczby osób wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego (począwszy od 4-osobowego gospodarstwa domowego).

Warto dodać, że - pomimo podniesienia stawki opłaty - miasto Bielsko-Biała nadal utrzymuje się w czołówce gmin Aglomeracji Beskidzkiej z jedną z niższych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. stawka w Ustroniu i Łękawicy to 41 zł od osoby, w Skoczowie to 39 zł od osoby, w Jasienicy i Żywcu – 36 zł od osoby.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy