Pod koniec roku ruszy przebudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 06.06.2021 19:04,
Pod koniec roku rozpocznie się przebudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego na odcinku pomiędzy Rondem NSZZ „Solidarność”, a Rondem Ofiar Katynia. Wyeksploatowany wiadukt zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstaną nowe obiekty.
Pod koniec roku ruszy przebudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Do inwestycji w tym newralgicznym dla transportu samochodowego miejscu Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przygotowuje się od dawna. Zamknięcie dla ciężkich pojazdów wysłużonego wiaduktu i poprowadzenie objazdów pobliskimi ulicami musi trwać możliwie najkrócej, stąd starania drogowców o jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji. Koncepcja przebudowy ulicy opierała się na wyborze spośród dwóch wariantów.

W pierwszym zaproponowano budowę dwóch obiektów mostowych; jednego o długości 65 m nad linią kolejową oraz drugiego o długości 28 m nad wewnętrzną drogą zakładową BEFARED S.A. Między obiektami wykonany zostałby zbrojony nasyp gruntowy, obudowany ścianami czołowymi. Druga propozycja przewidywała odtworzenie jednego, długiego na 233 m mostu pomiędzy torami, a drogą zakładową.

Porównanie szacunkowych kosztów – 34 mln zł w pierwszym wariancie do prawie 46 mln zł w drugim, przesądziło o wyborze bardziej ekonomicznego, ale spełniającego wszystkie niezbędne wymogi rozwiązania. Jest ono przy tym szybsze w realizacji i tańsze w późniejszej eksploatacji. W efekcie układ drogowy będzie posiadał 3 pasy ruchu, z czego 2 w kierunku Ronda Ofiar Katynia i 1 w kierunku Ronda NSZZ „Solidarność. W trakcie uzgodnień ze Zjednoczoną Beskidzką Inicjatywą Rowerową ustalono budowę 3-metrowej szerokości ciągu pieszo-rowerowego po stronie północnej obiektu, połączonego z infrastrukturą rowerową po stronie Ronda Ofiar Katynia. Przez rondo przeprowadzona zostanie także ścieżka rowerowa (północ-południe) biegnąca wzdłuż ul. Michała Grażyńskiego.

Długość rozbudowywanego odcinka ul. Kwiatkowskiego pomiędzy dwoma rondami wynosi 586 metrów. Prócz rozbiórki wiaduktu i budowy nowego nasypu wraz z dwoma obiektami mostowymi, inwestycja obejmie także budowę mostu na potoku Starobielskim oraz umocnienie koryta w jego sąsiedztwie, a także przebudowę Ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. W ciągu ul. Kwiatkowskiego powstaną też nowe schody i winda łącząca ulicę z peronem Bielsko-Biała Północ.

Rozpoczęcie robót zaplanowano na IV kwartał br.

źródło: MZD Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama