Szpital jest, ale pacjentów długo jeszcze nie będzie!

Region, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 07.11.2019 16:00, ap
Budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak szybkiego rozpoczęcia działalności placówki. Pacjenci muszą poczekać! Formalności zajmą sporo czasu.
Szpital jest, ale pacjentów długo jeszcze nie będzie!
Szpital już stoi

Prace związane z budową nowego szpitala prawdopodobnie zakończą się jeszcze w tym roku. Wiemy, że nowy ośrodek zdrowia oferować będzie rozszerzoną listę świadczonych usług. >>> Szpital Powiatowy w Żywcu jest już prawie gotowy! [foto] <<<.Być może jeszcze w grudniu uda się placówkę zgłosić do odbioru i uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Starostwem Żywieckim a kanadyjską firmą InterHealtCanada.

Kiedy pacjenci?

- Od partnera prywatnego (InterHealtCanada) mamy informację, że chce i robi wszystko, aby już w kwietniu pacjenci zostali przeniesieni i przyjmowani w nowym szpitalu - mówi Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki.

Jednak, aby placówka mogła rozpocząć działalność, spełnione muszą zostać wszystkie formalności prawne.

Najpierw spółka i problem z pogotowiem

Pół roku przed otwarciem obiektu, w szpitalu musi powstać spółka. Największym wyzwaniem jest pogotowie ratunkowe.

- Mamy problem z pogotowiem. Musi to być podmiot publiczny. Będzie trzeba powołać spółkę, która poprowadzi pogotowie. ZZOZ kończąc działalność i przekazując ją partnerowi, będzie miał spore zobowiązania finansowe. Przekształcić spółkę można wcześniej, ale mamy nadzieję na propozycje od strony Rządu - wyjaśnia Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki. - Chcielibyśmy, żeby szpital miał możliwość zarządzania pogotowiem - dodaje starosta.

Wymogi prawne narzucają, aby w nowo-powstałej spółce większościowym udziałowcem był powiat żywiecki. Starostwo przewiduje podział udziałów: 51% - powiat, 49% - partner, lub drugą opcję: 100% powiat a partner dzierżawi i zarządza.

- Nie wyobrażam sobie, że zrezygnujemy z pogotowia i bezpowrotnie przejmie je Bielsko - mówi stanowczo starosta.

Być może taką spółkę uda się powołać już niebawem. Na pewno podczas grudniowej sesji powiatu odbędzie się debata na ten temat.

Przeniesienie świadczeń też musi potrwać

Nie ma szans na szybką rewolucję świadczeniową. Każdy pacjent przypisany jest do danego lekarza. W przypadku pośpiesznego przenoszenia świadczeń, w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej nastąpiłby chaos.

- To są decyzje, które podejmowane pochopnie spowodować mogą zamieszanie - tłumaczy starosta.

Koszty budowy Szpitala Powiatowego w Żywcu

Budżet PPP ujęty jest na kwotę 220 mln zł. W tym zwarte są wszystkie działania kanadyjskiego partnera (oferta przetargu, projekt budowlany, budowa i wyposażenie).

Nie są to jednak koszty, które ponosi starostwo. W ramach budowy nowego szpitala powiat żywiecki zapłacił za odwodnienie działki, budowę i poszerzenie drogi do szpitala, kanalizację oraz zagwarantowanie mediów tj. woda i przyłącze elektryczne. Starostwo dotychczas na realizację inwestycji przeznaczyło ok. 18 mln zł.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy