W 2022 roku roku plac Wojska Polskiego zmieni oblicze

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 15.03.2021 09:15,
Miejski Zarząd Dróg z Bielska-Białej informuje, że prace projektowe, które w efekcie zmienią charakter i wygląd placu Wojska Polskiego oraz prowadzącej do niego ulicy Cyniarskiej postępują.
W 2022 roku roku plac Wojska Polskiego zmieni oblicze
Do współpracy przy tworzeniu koncepcji tego terenu Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zaprosił nie tylko architektów i urbanistów, ale także służby, które w przyszłości będą dbały tu o bezpieczeństwo oraz organizowały pokazy, koncerty i inne wydarzenia. Przyjazna i atrakcyjna przestrzeń publiczna ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość ma jednak nawiązywać do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej.Plac Wojska Polskiego podzielono na trzy strefy: Pierwsza to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej elewacji budynków. Powstanie tu pas o szerokości 10 metrów, w którym zostaną posadzone drzewa. Elewacje budynków ozdobią dodatkowe nasadzenia roślin pnących na niezależnej konstrukcji wsporczej. Pojawi się także chodnik dla pieszych, wzdłuż którego będą mogły powstawać ogródki letnie. W drugiej strefie – bliżej centrum placu, powstanie pas szerokości 4 metrów, tworzący drogę pożarową do kamienic. Sąsiednią przestrzeń wypełni niska, płożąca zieleń otoczona płotkiem i elementami małej architektury. Strefa trzecia to centralna część placu z dekoracyjną fontanną, elektronicznym fortepianem i stylizowanym zegarem.

W posadzce zostanie także zamocowana tablica, informująca o historycznym położeniu ratusza, wagi miejskiej i pompy wodnej. Po północnej stronie placu pojawią się także nowe drzewa. Ta strefa to przestrzeń wielofunkcyjna dedykowana organizacji wydarzeń okolicznościowych, koncertów czy jarmarków z możliwością okazjonalnej instalacji sceny wraz z frontową reżyserką i dedykowanymi podłączeniami do sieci elektrycznej.
Inwestycji będzie towarzyszyć także przebudowana ulicy Cyniarskiej. Wzdłuż jej ciągu powstanie parking. Ulicy zostanie przywrócony historyczny przebieg. Wizualnie zostanie bardziej „wyprostowana”, a nasadzenia kolejnych drzew odtworzą hipotetyczną zachodnią pierzeję. Ponieważ teren w tym miejscu zostanie sprowadzony do jednego poziomu, między ulicą a placem Wojska Polskiego pojawią się stylizowane słupki odgraniczające ruch samochodowy od pieszego.

Co ważne, nawierzchnia placu i ulicy Cyniarskiej zostanie dostosowana wysokościowo do poziomu ul. 11 Listopada. Plac oświetlą stylizowane latarnie nawiązujące stylistyką do tych z ul. 11 Listopada. Podświetlona ma być także okoliczna zieleń, do której ma być doprowadzony system automatycznego nawadniania z użyciem wody opadowej gromadzonej w specjalnych podziemnych zbiornikach.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, a roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę roku. Wcześniej muszą zostać wykonane prace modernizacyjne Aqua i Therma. Jeśli wszystko potoczy się bez niespodzianek, nowy plac Wojska Polskiego zostanie oddany do użytku w 2022 roku.

źródło: Miejski Zarząd Dróg Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy