- Eko-Słupek służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła LED. Przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie bieżących, możliwych do zdefiniowania pomiarów stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3), formaldehydy, w zależności od modelu zainstalowanego w danej lokalizacji. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe, oparte o mikrokontrolery i aplikacje mobilne, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami w technice sensorowej - tłumaczy Tomasz Ficoń z bielksiego magistratu.
Eko-Słupki posiadają na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne dane pomiarowe. Czujniki już są instalowane w różnych częściach miasta. Obecnie przygotowanych jest 15 lokalizacji, pozostałych 5 będzie wyznaczonych w trakcie trwania sezonu grzewczego.
- Eko-Słupki z poszczególnych lokalizacji podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w celu przesyłania szczegółowych danych pomiarowych do głównego centrum zarządzania, gdzie poprzez dedykowaną aplikację - panel administracyjny - dane te mogą być na bieżąco wyświetlane oraz gromadzone i wykorzystane do analizy zanieczyszczeń na wybranym obszarze Bielska-Białej - informuje UM w Bielsku-Białej.
Służby miejskie uzyskają również dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwoli na odczytywanie ich w trybie rzeczywistym i umożliwi skuteczne reagowanie na zanieczyszczanie środowiska poprzez szybszą eliminację źródeł zanieczyszczeń.
Sensory firmy SYNGEOS służą do pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą następujących danych pomiarowych: temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Czujniki te będą zainstalowane do 15 listopada 2019r.
Brak komentarzy