W Bielsku pojawią się eko-słupki. Zasygnalizują mieszkańcom jakość powietrza

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 11.10.2019 15:57, ap, źródło, foto: UM Bielsko-Biała
Bielski magistrat rusza na walkę ze smogiem! W mieście pojawi się kilkadziesiąt nowych i nietypowych czujników. Każdy będzie widział jakość powietrza, a na telefonie sprawdzi stan zanieczyszczenia.
W Bielsku pojawią się eko-słupki. Zasygnalizują mieszkańcom jakość powietrza
Urząd Miejski zlecił zainstalowanie 30 nowoczesnych czujników na terenie Bielsku-Białej. Są to Eko-Słupki (20 sztuk), które zlokalizowane będą w przestrzeni miasta oraz czujniki firmy SYNGEOS (10 sztuk) montowane na budynkach szkół i przedszkoli. Czujniki te zastąpią poprzednią aparaturę pomiarową.

- Eko-Słupek służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła LED. Przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie bieżących, możliwych do zdefiniowania pomiarów stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3), formaldehydy, w zależności od modelu zainstalowanego w danej lokalizacji. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe, oparte o mikrokontrolery i aplikacje mobilne, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami w technice sensorowej - tłumaczy Tomasz Ficoń z bielksiego magistratu.Eko-Słupki posiadają na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne dane pomiarowe. Czujniki już są instalowane w różnych częściach miasta. Obecnie przygotowanych jest 15 lokalizacji, pozostałych 5 będzie wyznaczonych w trakcie trwania sezonu grzewczego.

- Eko-Słupki z poszczególnych lokalizacji podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w celu przesyłania szczegółowych danych pomiarowych do głównego centrum zarządzania, gdzie poprzez dedykowaną aplikację - panel administracyjny - dane te mogą być na bieżąco wyświetlane oraz gromadzone i wykorzystane do analizy zanieczyszczeń na wybranym obszarze Bielska-Białej - informuje UM w Bielsku-Białej.

Służby miejskie uzyskają również dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwoli na odczytywanie ich w trybie rzeczywistym i umożliwi skuteczne reagowanie na zanieczyszczanie środowiska poprzez szybszą eliminację źródeł zanieczyszczeń.

Sensory firmy SYNGEOS służą do pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą następujących danych pomiarowych: temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Czujniki te będą zainstalowane do 15 listopada 2019r.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy