reklama

W dziecięcym szpitalu przeprowadzono pionierską operację!

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 02.12.2019 16:30, ap
Takiego zabiegu w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej jeszcze nie było! Lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację. To ważny krok w rozwoju placówki.
W dziecięcym szpitalu przeprowadzono pionierską operację!
W bielskim szpitalu wykonany został zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana. To skomplikowana operacja, której dotąd nie przeprowadzano w dziecięcej placówce medycznej przy ulicy Sobieskiego.Więzadło krzyżowe przednie to bardzo ważny stabilizator kolana, a jego uszkodzenie nie tylko zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego stawu, ale także może doprowadzić do takich patologicznych zmian jak na przykład uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie chrząstki czy rozwój wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

- Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to odtworzenie uszkodzonego więzadła, przy użyciu tkanek własnych, a dokładniej mówiąc ścięgien pacjenta. Najczęściej używa się ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego, które pobiera się poprzez wykonanie niewielkiego cięcia w okolicy operowanego stawu kolanowego. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych tuneli w kości udowej oraz piszczelowej, a następnie mocuje za pomocą tytanowych oraz biowchłanialnych implantów – wyjaśnia lek. med. Jakub Ptaszkiewicz, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Lekarz dodaje, że bezpośrednio po zabiegu konieczne jest używanie stabilizatora, czyli ortezy i częściowe odciążenie operowanej kończyny. Jednocześnie pacjent zaczyna rehabilitację.

Do pełnej aktywności sportowej może wrócić po 6-9 miesiącach od operacji.

- Bardzo cieszy nas fakt, iż zakres oferowanych przez szpital usług medycznych poszerzył się o tak ważny rodzaj zabiegów jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. To bez wątpienia istotny krok na drodze rozwoju naszej placówki – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy