Wspomnienie bitwy, która dała się najeźdźcy we znaki

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 24.06.2019 20:38, PAN
Wspomnienie bitwy, która dała się najeźdźcy we znaki
W 1656 roku Rzeczpospolitej nie było. Wprawdzie tylko na chwilę, ale przez ten moment byliśmy z punktu widzenia prawa Szwecją. Potop to była dla Polski tragedia i choć zakończyła się zwycięstwem, to zburzenie i spalenie miast i wsi, grabież oraz straty w ludziach okazały się trudne do odrobienia. Potem przyszło ochłodzenie klimatu, spadek dochodów z handlu zbożem, a resztę znamy z podręczników historii.


Jednym z miejsc, gdzie Polacy bohatersko walczyli z najeźdźcą był region bielski, a konkretnie Wilkowice i Mikuszowice. W tych miejscowościach doszło do "Bitwy na Szańcach", która miała powstrzymać Szwedów przed wtargnięciem do warownego wówczas Żywca. Bohaterska obrona, choć zakończyła się porażką była jednym z ostatnich sukcesów wojska Karola Gustawa na terenie Rzeczpospolitej. Polacy zdali sobie sprawę z zamiarów Szwedów, którzy grabili, niszczyli, gwałcili i bezcześcili święte miejsca. Wybuchło powstanie, które skończyło się wypędzeniem Szwedów z ojczyzny. Trzeba sobie zdawać sprawę, że choć od tego czasu minęło sporo czasu, to na przykład Żywiec poniósł ogromne straty i nie podniósł się już z rangi bardzo ważnego miasta aż po dziś dzień.

Z okazji Dni Wilkowic rekonstrukcja "Bitwa na Szańcach" została zrekonstruowana. Mieszkańcy mogli zobaczyć husarza w pełnym rynsztunku, czyli formację zbrojną, która przez prawie 300 lat nie miała sobie równych w Europie i dawała Polsce oraz Litwie przewagę taką, jaką dziś mają wojska USA nad resztą świata. Pokaz bitwy cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy