Niesamowite odkrycie w regionie

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 25.04.2022 14:00,
W trakcie badań archeologicznych w regionie Kobiernic i Porąbki, odkryto wyroby z brązu i żelaza sprzed 2600 lat. 40 wyrobów, datuje się na okres wczesnej epoki żelaza czyli lata 700-400 p.n.e.
Niesamowite odkrycie w regionie

Przedmioty odkryte przez bielskich archeologów - Bożenę i Bogusława Chorążych z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, znaleziono w trakcie trwających ponad dwa lata prac.

Głównym elementem znaleziska są grzywny żelazne, czyli pieniądz przedmiotowy- siekieropodobny lub grotopodobny. Są to wyroby importowane z obszarów dorzecza górnego Dunaju i górnego Renu. Na ziemiach polskich takie zabytki występują sporadycznie.

Odkrytym w beskidzkiej strefie grzywnom towarzyszą żelazne ozdoby obręczowe, także znajdowane pojedynczo poza skarbami, oraz sierpy żelazne.

Drugi znaleziony zespół wyrobów, to skarb z Kobiernic. Składał się z ponad 20 wyrobów, głównie przedmiotów z brązu –zapinek, szpil, bransolet spiralnych i naszyjników.

Całość tego prehistorycznego skarbu można podziwiać na wystawie Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, która czynna będzie od 30 kwietnia do 4 września 2022.

foto: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy