Nowe ECMO dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 01.04.2022 11:23,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nowy aparat ECMO CARDIOHELP (Getinge), pozwalający na użycie natleniania pozaustrojowego w warunkach szpitalnych oraz podczas przewożenia chorych. To drugie ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. Pierwsze jednak z funkcją transportową.
Nowe ECMO dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii


Dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że specjaliści, którymi kieruje w bielskiej placówce, wielokrotnie wykorzystywali ECMO w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej o różnej etiologii (przyczynie). - Należy pamiętać, że ECMO stanowi pewnego rodzaju protezę uszkodzonych płuc, ale jako urządzenie nie leczy, a jedynie daje czas na regeneracje płuc pod wpływem prowadzonej terapii. Ze względu na wysokie koszty oraz inwazyjność postępowania, ten typ leczenia jest podejmowany wobec wyczerpania innych możliwości leczenia i po rozważeniu ścisłych wskazań do takiego postępowania. - powiedział Dariusz Maciejewski.

Dariusz Maciejewski dodał, że pandemia COVID-19 pokazała, iż ECMO może mieć zastosowanie również w leczeniu skrajnych przypadków niewydolności oddechowej, wynikającej z gwałtownego przebiegu zakażenia koronawirusem. - „Kupowanie czasu” na terapię płuc jest zabiegiem kosztownym i trudnym do przeprowadzenia, chociaż liczba ośrodków które mają taką możliwość znacznie w związku z pandemią wzrosła. Według danych Ministerstwa Zdrowia z końca 2021 na terenie Polski było dostępne 127 jednostek ECMO w kilkunastu szpitalach. - wyjaśnił lekarz.

Kierownik bielskiego Oddziału Intensywnej Terapii podkreślił, że u niektórych pacjentów terapię ECMO trzeba rozpocząć już podczas transportu sanitarnego. Takiej możliwości Szpital Wojewódzki do tej pory nie miał, ponieważ posiadana aparatura nie miała homologacji do takiego postępowania. - Zdarzające się podczas ostatniej fali COVID 19 przypadki niewydolności oddechowej w szpitalach Podbeskidzia, uświadomiły konieczność posiadania możliwości prowadzenia terapii w miejscu zaistnienia schorzenia i podczas transportu do Ośrodka ECMO. - podkreślił Dariusz Maciejewski.

Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dodał, że nowe ECMO pozwala poważnie myśleć o utworzeniu w bielskiej placówce Ośrodka Terapii Pozaustrojowych. - Oprócz aparatury ECMO w jego skład wchodzić będą także urządzenia najnowszej generacji, wykorzystywane do terapii nerkozastępczej, plazmaferezy (pobieranie osocza krwi w celu oczyszczenia go z niepożądanych cząsteczek , czy albuminowej dializy, stosowanej w niewydolności wątroby. - wyjaśnił Dariusz Maciejewski. Wszystkie urządzenia Szpital Wojewódzki otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy