W powiecie bielskim przebywa już 5 tys. uchodźców wojennych

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 31.03.2022 14:24,
- Szacujemy, że w powiecie bielskim schronienie znalazło ok. 5 tysięcy uchodźców. W pomaganiu wspiera nas nasz partnerski powiat z Niemiec. Z powiatu Rhein-Erft wyruszył tir z darami, niemieckie rodziny chcą przyjąć u siebie ok. 100 uchodźców, mamy wsparcie finansowe - informuje Strostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
W powiecie bielskim przebywa już 5 tys. uchodźców wojennych
Samorządowcy z Nadrenii Północnej Westfalii żywo interesują się tym, co dzieje się w Ukrainie oraz w Polsce, która przyjęła dotychczas ok. 2,3 mln uciekinierów ze wschodu. - Są pełni podziwu, widząc reakcję naszego społeczeństwa, chcą pomóc - mówi starosta Płonka. Z Bergheim, to siedziba powiatu Rhein-Erft, z którym powiat bielski współpracuje od ponad 20 lat wyjechał tir załadowany lekami, środkami opatrunkowymi i żywnością.


To nie jedyne wsparcie niemieckiego samorządu. Niemcy zaproponowali przyjęcie u swoich rodzin ok. 100 osób. Prosili o przysłanie całych rodzin- matek z dziećmi, czy dziadkami. Niestety, miesiąc temu nie udało się zorganizować wyjazdu, bo nie było chętnych.

– To niesamowite. Ci ludzie wierzą, że wojna wkrótce się skończy. Nie chcą wyjeżdżać nigdzie dalej, żeby jak najszybciej móc wrócić do swoich mężów, ojców, żeby odbudowywać kraj- relacjonuje starosta Płonka. To druga próba zorganizowania takiego transportu. - Przygotowaliśmy plakaty oraz ulotki w językach: ukraińskim i polskim, które przekazaliśmy do gmin w naszym powiecie. Na zgłoszenia chętnych będziemy czekać do końca kwietnia - mówi Marek Rączka, szef wydziału zarządzania kryzysowego w bielskim starostwie.

- Szacujemy, że w powiecie bielskim schronienie znalazło nawet 5 tysięcy uciekinierów przed wojną. Szacujemy, ponieważ trwa akcja nadawania uchodźcom numerów PESEL, więc nie możemy wciąć poznać dokładnej liczby nowych mieszkańców. - Co jeśli będzie ich jeszcze więcej? Sam Lwów i sąsiednie tereny, to ok. 1,5 mln ludzi. Na zarządzie Związku Powiatów Polskich padło, że docelowo możemy mieć nawet 8 mln Ukraińców w Polsce. Jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin z pierwszej pomocy, ale nie poradzimy sobie bez pomocy finansowej Europy- mówi starosta Płonka.

Na specjalne konto, uruchomione przez powiat bielski przyjaciele z powiatu Rhein- Erft przelali 50 tys. euro na wsparcie Ukraińców. - Jest to dla nas ogromna pomoc, za którą jestem bardzo wdzięczny. Rezerwa kryzysowa, którą uruchomiliśmy by pomagać uchodźcom wojennym szybko się kurczy, a przecież podstawowych rzeczy, takich jak: żywność, środki higieniczne czy chemiczne cały czas brakuje - mówi starosta Andrzej Płonka.

źródło: M. Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy