W bielskich korkach kierowcy spędzają 35 godzin rocznie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 17.02.2023 11:40,
Producent popularnej nawigacji zaprezentował coroczny raport.
W bielskich korkach kierowcy spędzają 35 godzin rocznie

W opublikowanym raporcie TomTom za 2022 rok wynika, że wśród polskich miast najgorzej jeździło się po Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Najczęstszy dystans 10 kilometrów kierowcy we Wrocławiu pokonywali w ciągu aż 25 minut. W Łodzi i Krakowie na pokonanie tego dystansu potrzebowali 22 minuty. Bielsko-Biała z czasem 12 minut uplasowała się na 12. lokacie. Jak pokazują urządzenia nawigacyjne, średni czas przejazdu wydłużył się w stolicy Podbeskidzia o 40 sekund w porównaniu do roku poprzedniego.

Przy analizie tych danych trzeba pamiętać, że w 2021 roku obowiązywały ograniczenia pandemiczne, które wpływały na ruch komunikacyjny, więc dane z tamtego okresu nie są do końca adekwatne. Wpływ na ruch miały też remonty dróg - oczywiście mniej korzystny wynik osiągały te miasta, które miały remontowane drogi w centrum. Warto mieć również mieć świadomość, że w większości z nawigacji korzystają osoby spoza danego miasta, które - ze względu na jego nieznajomość - poruszają się wolniej.

Uwzględniając te uwarunkowania, możemy bardzo dokładnie prześledzić, jak jeździ się po Bielsku-Białej. Możemy też odpowiedzieć na pytanie, który dzień był najgorszy na podróż przez nasze miasto w 2022 roku. Urządzenia wskazały, że był to poniedziałek, 12 grudnia, kiedy średni czas przejazdu 10 km wynosił 17 minut i 50 sekund. Mieliśmy wówczas potężne opady śniegu i po południu przez chwilę ruch w mieście praktycznie stanął.

Badania pokazały, że w Bielsku-Białej z powodu korków kierowcy w ciągu roku spędzają za kierownicą 35 godzin, a najgorszą porą do przemieszczania się po mieście jest godzina pomiędzy 15.00 i16.00.

Powyższe dane pochodzą z 12. edycji TomTom Traffic Index – publikowanego co roku raportu obrazującego trendy dotyczące ruchu drogowego w 389 miastach w 56 krajach na całym świecie. Z raportu wynika, że w większości polskich miast kierowcy spędzili więcej czasu na drogach w godzinach szczytu niż przed rokiem. Dane o natężeniu ruchu firma czerpie z ponad 600 milionów urządzeń, takich jak samochodowe systemy nawigacyjne (7 na 10 połączonych systemów nawigacyjnych w samochodach osobowych sprzedawanych obecnie w Europie jest wyposażonych w system TomTom Traffic), smartfony, osobiste urządzenia nawigacyjne i systemy telematyczne. Każdego dnia TomTom gromadzi z tych źródeł ponad 61 miliardów anonimowych punktów danych GPS na całym świecie, obejmujących łącznie 3,5 miliarda przejechanych kilometrów. Te dane w czasie rzeczywistym są archiwizowane i od razu dostępne jako dane historyczne. Na podstawie tych danych TomTom może ocenić profile prędkości i wzorce ruchu drogowego dla każdej pory dnia i każdego dnia tygodnia. W ciągu ostatniej dekady w historycznych danych drogowych firmy TomTom zgromadzono 58 miliardów godzin jazdy.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy