reklama

W Szpitalu Wojewódzkim powstanie operacyjna sala hybrydowa

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 11.05.2022 14:36,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku przystąpi do urządzenia pierwszej, operacyjnej sali hybrydowej. Koszt inwestycji to ponad 5,25 mln złotych.
W Szpitalu Wojewódzkim powstanie operacyjna sala hybrydowa
Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego to sześć sal. Jedna z nich, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona zostanie w hybrydową. Inwestycja powinna być gotowa do końca roku.


Ponad 5 mln złotych dotacji z samorządu województwa przeznaczone zostanie nie tylko na prace budowlane i instalacyjne, niezbędne do przystosowania obecnej sali operacyjnej do nowej funkcji. W ramach tej kwoty kupiony zostanie angiograf, służący m.in. do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała, wraz ze stołem operacyjnym oraz aparatem USG. Zainstalowana będzie także stacja robocza z monitorem, ruchoma kolumna anestezjologiczna i lampy operacyjne.

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że sala hybrydowa umożliwi wykonywanie większej liczby różnych, skomplikowanych operacji chirurgicznych. - W przypadku zwykłej sali operacyjnej urządzenia do obrazowania np: aparat RTG znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym. Natomiast na sali hybrydowej są częścią jej wyposażenia. To znacznie przyspiesza diagnostykę, skracając jednocześnie czas operacji. - powiedział dyrektor Matlakiewicz. Dodał, że montaż urządzeń do wykonywania badań wewnątrznaczyniowych umożliwi wykonywanie zabiegów na tętnicach i żyłach w sposób małoinwazyjny.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej obsługuje pacjentów z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Rocznie leczonych jest tu około 1700 osób.

Specjaliści z bielskiego oddziału w ciągu roku wykonują blisko 1500 specjalistycznych operacji chirurgicznych tętnic i żył oraz zabiegów wewnątrznaczyniowych do których należą m.in. wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty, a także urazów naczyniowych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy