Tlenek węgla groźny również latem. Bielscy strażacy interweniują

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 21.06.2023 09:53,
Mimo, że sezon grzewczy pozostał wspomnieniem, czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury. Od połowy czerwca bielscy strażacy odnotowali blisko 40 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.
Tlenek węgla groźny również latem. Bielscy strażacy interweniują
Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.


Tylko minionej doby strażacy interweniowali 24 razy! W bloku przy ulicy Goleszowskiej lokatorzy jednego z mieszkań nie korzystali z pieca gazowego i mieszkanie było wietrzone na przestrzał, a pomimo to urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazywały występowanie tlenku węgla w łazience. W następstwie uruchomienia pieca gazowego c.w.u. stężenie czad wzrastało.

Strażacy interweniowali po kilka razy w budynkach wielorodzinnych mieszczących się przy ulicy Goleszowskiej, Malczewskiego, Jutrzenki oraz Sterniczej.

Niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00. Pamiętajmy też, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla.

Straż pożarna przypomina, że tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Określany jest „cichym zabójcą", ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

źródło: PSP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy