reklama

Udając policjantów porywali dla okupu. Gangsterzy z Bielska zostali skazani

Region, Bielsko-Biała, Na sygnale, Wiadomości, 14.11.2019 11:00, ap
Zapadł wyrok wobec gangu, który specjalizował się w rozbojach i porwaniach na terenie Bielska-Białej. Akt oskarżenia dotyczył łącznie 48 przestępstw. Jeszcze trakcie śledztwa udało się odzyskać ponad 3 mln zł przekazanych w ramach okupu.
Udając policjantów porywali dla okupu. Gangsterzy z Bielska zostali skazani
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wydał wyrok w sprawie działającego na terenie miasta i okolic gangu porywaczy.

Gangsterzy zostali skazani


Akt oskarżenia skierowany przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach dotyczył łącznie 48 przestępstw, w tym porwań ludzi w celu wymuszenia okupów, rozbojów i innych.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 2015 roku do 2017 roku doszło do czterech porwań ludzi na terenie Bielsku – Białej i okolicach.

Organizatorem przestępczego procederu był Grzegorz P., którego Sąd skazał na łączną karę 12 lat pozbawienia wolności, a współdziałającego z nim Janusza C. na karę 5 lat i 6 miesięcy. Trzeci z oskarżonych Jacek S. za kratkami spędzi 4 lata, natomiast Sławomir G. skazany został na karę 2 lat i 11 miesięcy pozbawienia wolności.

- Oprócz kar pozbawienia wolności, z uwagi na wyjątkowo bulwersujący charakter przestępstw oraz okoliczności ich popełnienia Sąd orzekł również wobec sprawców wysokie kary grzywny, obowiązki naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia dla każdego pokrzywdzonego - podaje Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej.

Udawali policjantów

Sprawcy działając pod kierownictwem Grzegorza P. typowali odpowiednie osoby do porwania, a głównym kryterium był stan majątkowy ofiary.

Następnie obserwowali wytypowaną osobę w celu rozpoznania jej codziennych zwyczajów i w dogodnym momencie, przebrani za policjantów, porywali i więzili we wcześniej przygotowanej kryjówce.

W toku porwań korzystali ze specjalnie w tym celu nabytego samochodu oraz atrap broni palnej. Następnie, od członków rodzin żądali zapłaty okupu w kwotach od 50 tysięcy do 4 milionów złotych. Po otrzymaniu kwot ofiary były wypuszczane.

3 miliony złotych

W toku postępowania prokurator ustalił, że ci sami sprawcy w 2005 roku na terenie Bielska – Białej dopuścili się szeregu rozbojów na pracownikach różnych sklepów i instytucji, w wyniku czego skradzione zostały kwoty od 500 do 25 tysięcy złotych.

- W toku śledztwa ujawniono i zabezpieczono przedmioty służące do popełnienia przestępstw, tj. samochód, mundury przypominające wyglądem policyjne, kajdanki, kominiarki i atrapy broni. Ustalono również miejsca przetrzymywania zakładników na terenie Bielska-Białej - informuje Prokuratura Krajowa.

Równocześnie czynności śledztwa pozwoliły na odzyskanie ponad 3 mln zł. przekazanych w ramach okupu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy