Niezależni.BB o podwyżce cen biletów MZK Bielsko-Biała

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 30.10.2020 14:00,

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Bielsku-Białej na wniosek prezydenta Jarosław Klimaszewskiego, zdecydowano o podwyżce od stycznia 2021 roku cen biletów MZK. Decyzji nie poparli radni Niezależnych.BB. Stanowisko radnych przedstawił Tomasz Wawak.


Niezależni.BB o podwyżce cen biletów MZK Bielsko-Biała

Jak podkreślił Wawak, MZK jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię instytucji miejskich, ale jest też instytucją szczególną. Od początku kadencji obecnej Rady i Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego realizowany jest plan reform komunikacji publicznej w Bielsku-Białej. Zdaniem Niezależnych.BB podwyższenie cen biletów na dobre zniweczy ten proces. Tomasz Wawak podał kilka tego powodów.

Po pierwsze komunikacja autobusowa jest środkiem transportu, z którego korzystają głównie osoby starsze, dzieci i młodzież. Niezależni.BB obawiają się, że efektem podwyżki nie będzie wzrost wpływów ze sprzedaży biletów, ale spadek zainteresowania transportem publicznym w mieście. To utrwali socjalną funkcję transportu publicznego, która nadal przesłaniać będzie nasz główny cel tzn. upowszechnienie komunikacji autobusowej pośród wszystkich bez wyjątku mieszkańców Bielska-Białej.

Po drugie podwyżka spowoduje, że transport samochodowy nie będzie ograniczany na rzecz autobusowego. Nie nastąpi więc obniżenie niskiej emisji ze spalin samochodowych, nie zmniejszą się też korki w centrum miasta.

Zdaniem radnych Stowarzyszenia Niezależni.BB, zanim wprowadzona zostanie podwyżka, uruchomiony powinien zostać plan optymalizacji sieci autobusowej, który został w tym roku opracowany. Nie został on, ze względu na sytuację związaną z pandemią, całkowicie wcielony w życie. Niezależni.BB uważają jednak, że bez wzrostu jakości usługi nie można powiększać cen za tę usługę, jeśli celem jest większy do niej dostęp.

Wawak zauważył także, że cena za bilet autobusowy MZK od zawsze nie uwzględnia czasu przejazdu. Zdaniem radnego trudno sobie wyobrazić, aby pasażerowie wciąż godzili się na przejazd 1 lub 2 przystanków za taką samą cenę, jaką płacić muszą za przejazd całej trasy danej linii.

źródło: Niezależni.BB


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy