Spadochroniarze z Bielska-Białej najlepsi

Region, Bielsko-Biała, Sport, Wiadomości, 10.09.2020 16:43,
W zawodach rozgrywanych w 6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach w klasyfikacji indywidualnej 1. i 3. miejsce zajęli spadochroniarze bielskiego batalionu.
Spadochroniarze z Bielska-Białej najlepsi

W rozgrywanych na początku września Mistrzostwach 6 Brygady Powietrznodesantowej w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF) zwycięzcą, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej, był 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy.

- Zawody OSF należą do jednych z trudniejszych. Trzeba bowiem wykazywać się nieprzeciętną sprawnością fizyczną, a pokonując kolejne przeszkody, należy zachować szczególną koncentrację, aby nie ulec kontuzji. Sposób pokonywania przeszkód musi być zgodny z regulaminem, a jeżeli przeszkoda nie zostanie pokonana właściwie, zawodnik wykonuje ją od początku - informowała kpt. Anita Skowron z 18 bpd z Bielska-Białej.

OSF odbywa się na dystansie 200 m. Bieg rozpoczyna się ze stanowiska wyjściowego, którym jest betonowy okrąg. Na komendę Start żołnierz wyskakuje z okręgu, a następnie przebiega wieloskokami przeszkody w postaci metalowych sklepień. Wymaga to dużej precyzji i skupienia, ponieważ na przeszkody zawodnik wskakuje z dużą prędkością, a że są one metalowe - chwila nieuwagi może spowodować ześlizgnięcie stopy. Następnie, po przeskoczeniu rowu, zawodnik wbiega na pochylnię i chwyta linę, z której przeskakuje na ruchomą kładkę, po której przebiega.

To prawie połowa dystansu. Następne przeszkody to drewniany płot, który pokonuje się górą, wyskok na przedni krąg, później na grzybek i krąg tylny. Później czołganie się przez tunel i przejście w podporze na ramionach wzdłuż poręczy. Na tym etapie zazwyczaj zaczyna brakować sił, a czekające przed zawodnikiem zadania zdają się coraz trudniejsze. Należy dobiec do ściany i wspiąć się za pomocą liny na parapet górnego okna. Później jeszcze przebiegnięcie po równoważni, zeskok po progach, bieg po spadni i… to koniec. Biorąc pod uwagę liczbę przeszkód oraz czas, w jakim należy skończyć bieg, aby mieć szanse na podium (około 55 sek) są to na prawdę wyśrubowane wymagania.

W zawodach rozgrywanych w 6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach w klasyfikacji indywidualnej 1. i 3. miejsce zajęli spadochroniarze bielskiego batalionu z czasem 55 sek i 1,02 sek. W klasyfikacji drużynowej również na pierwszym miejscy stanęła Osiemnastka.


źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
pełne wyniki i terminarz ›