278 bielszczan już korzysta z inwestycji wartej prawie 35 mln zł. Kiedy Ty?

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 04.10.2019 11:18, ap
W Bielsku-Białej trwa budowa kanalizacji sanitarnej i przebudowa wodociągów na terenie aglomeracji. Z nowych sieci docelowo ma korzystać 2195 mieszkańców.
278 bielszczan już korzysta z inwestycji wartej prawie 35 mln zł. Kiedy Ty?
Po co to wszystko?

Głównym celem Projektu jest przyłączenie do zbiorczej sieci kanalizacyjnej 2195 osób z terenu Bielska-Białej (głównie z północnowschodniej części Hałcnowa) oraz zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków. Inwestycja wpisuje się w priorytet zwiększenia liczby ludności korzystającej z ulepszonego oczyszczania ścieków komunalnych. W wyniku realizacji projektu łączny poziom skanalizowania aglomeracji wyniesie 99,7%.

W czwartek (3.10) odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowane zostały realizowane przez firmę Aqua prace w ramach projektu: „Budowa kanalizacji sanitarnej i przebudowa wodociągu oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Miasta Bielska-Białej”.Co udało się zrobić?

Obecnie osiągnięty efekt rzeczowy to: 17,5 km wybudowanej sieci kanalizacyjnej, 11,6 km przebudowanej sieci wodociągowej oraz wybudowany i eksploatowany od 2018 r. na terenie oczyszczalni ścieków Komorowice membranowy zbiornik biogazu o pojemności 2100 m3. Podłączonych do nowo wybudowanej kanalizacji jest 69 nieruchomości. Liczba nowych użytkowników, którzy w wyniku realizacji projektu już przyłączyli się do sieci, wynosi 278 osób.

Bakterie do deamonifikacji. O co chodzi?

- W ramach powyższego projektu realizowana jest także ważna innowacyjna inwestycja w samej oczyszczalni ścieków. Jest ona związana z budową reaktora deamonifikacji, w którym będzie następowało usuwanie azotu z odcieków z procesu odwadniania osadów ściekowych, dzięki temu możliwe będzie odciążenie głównego bioreaktora, a tym samym ustabilizowanie jego pracy i przyłączenie nowych klientów do sieci AQUA budowanej kanalizacji w północno-wschodnim Hałcnowie oraz sąsiedniej gminie Wilkowice - wyjaśnia Tomasz Ficoń z bielskiego magistratu.

Proces deamonifikacji odbywa się z udziałem specjalnie wyselekcjonowanych bakterii (typu Anammox) pozwalających na usuwanie azotu amonowego do azotu gazowego w tzw. skróconym obiegu.

Kluczowe zalety procesu deamonifikacji w oczyszczalni ścieków Komorowice:

1) zwiększenie przepustowości oczyszczalni, a więc możliwość przyłączenia nowych klientów do sieci kanalizacyjnej,
2) niskie koszty usuwania ładunku azotu amonowego z tzw. ciągu bocznego, który stanowi ok. 30% całkowitego ładunku dopływającego do oczyszczalni,
3) nowy reaktor deamonifikacji o pojemności 470 m3 pozwala na usunięcie ok. 400 kg azotu amonowego/dobę,
4) poprawienie bilansu energetycznego oczyszczalni wynikające głównie ze zmniejszonego zapotrzebowania na tlen w reaktorze deamonifikacji.

Kiedy koniec inwestycji?

Wartość netto Projektu wynosi 28,9 mln zł, a dotacja 17 mln zł. Koszt całkowity Projektu z podatkiem VAT wynosi 34,7 mln zł. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2020. Osiągnięcie efektu ekologicznego, czyli podłączenia się klientów do sieci ma nastąpić pod koniec 2022 roku.

foto: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy