Co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 23.03.2020 22:12, ARTYKUŁ PARTNERA
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, kojarzy się z nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem. Rzeczywiście, leczenie kanałowe nie jest najlepszym doświadczeniem, jakie może nas spotkać na fotelu dentystycznym, ale jest bezwzględnie konieczne. Zaniechanie leczenia może prowadzić do całkowitej utraty zęba i niebezpiecznych powikłań.
Co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym?


Wskazania do zabiegu leczenia kanałowego

Zabieg kanałowy wykonuje się w sytuacji, jeżeli miazga zęba zostaje uszkodzona lub pojawia się w niej zapalenie. Najczęściej jest to wynik próchnicy, która wywołuje stan zapalny. W takiej sytuacji pojawia się nieprzyjemny ból zęba oraz ropa. Przedostanie się drobnoustrojów do wnętrza zęba może prowadzić do zapalenia okostnej lub martwicy.

Leczenie kanałowe jest także wykonywane w przypadku pacjentów, którzy doznali mechanicznego uszkodzenia zęba (np. złamania), w wyniku którego pojawia się stan zapalny miazgi.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od ocenienia kształtu kanału, który wymaga oczyszczenia np. za pomocą endometru. Następnie leczony ząb zostaje zabezpieczony, żeby w trakcie oczyszczania kanałów nie dostała się do niego ślina i drobnoustroje. Po dokładnym oczyszczeniu i usunięciu miazgi (jeżeli jest martwa), ubytek wypełnia się biologicznie obojętną substancją, która jest światłoutwardzalna. Zdarza się, że w wyniku zapalenia, konieczna jest odbudowa korony zęba lub zastosowanie korzeni protetycznych.

Najważniejszym elementem zabiegu jest wyczyszczenie miazgi i kanalików oraz pozbycie się bakterii. Pozostawienie tkanki, która jest zainfekowana, skutkuje ponownym zapaleniem miazgi i bólem zęba. W tym celu wykorzystuje się specjalne tytanowe narzędzia stomatologiczne. Do wypłukania okolic przyzębia stosuje się m.in podchloryn sodu. Wyleczony ząb jest całkowicie sprawny i nie wykazuje oznak osłabienia lub uszkodzenia.

Cały zabieg jest monitorowany za pomocą radiowizjografii, która umożliwia kontrolę nad leczeniem kanałowym.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem dentystycznym Joko-Dent z Bielska-Białej.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy