Konsultacje w sprawie rewitalizacji rewitalizacji linii kolejowej odcinku Skoczów – Bielsko-Biała.

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 06.10.2021 12:00,
Gotowy jest raport z konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Ankietę dotyczącą proponowanych rozwiązań wypełniły 364 osoby.
Konsultacje w sprawie rewitalizacji rewitalizacji linii kolejowej  odcinku Skoczów – Bielsko-Biała.

Opinie mieszkańców wraz z przeprowadzonymi badaniami stanowią bazę do zaproponowania ostatecznych rozwiązań opracowywania wstępnego studium planistyczno- prognostycznego dla projektu pn. Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków). Konsultacje przeprowadziła firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.

Mieszkańcy gmin, przez które przebiega linia kolejowa nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała, mogli wyrazić swoją opinię na temat proponowanych rozwiązań, biorąc udział w organizowanych spotkaniach konsultacyjnych prowadzonych za pośrednictwem kanału YouTube lub/i wypełnić ankietę. Ankiety dla mieszkańców udostępnione były zarówno w tradycyjnej, papierowej formie w urzędach gmin, jak i on-line. Dodatkowo przygotowano stronę internetową oraz materiały papierowe – również dostępne w urzędach jednostek samorządu terytorialnego w celu zapoznania zainteresowanych osób z założeniami projektu. Ankietę dotyczącą proponowanych rozwiązań wypełniły 364 osoby (w tym 16 w wersji papierowej). Do 9 sierpnia br. stronę internetową odwiedziły 2.432 osoby.

W ramach opracowania dokumentu WSPP przeprowadzono liczne analizy dotyczące między innymi potencjału demograficznego proponowanych, jak i istniejących lokalizacji punktów obsługi podróżnych, analizy techniczne – polegające na badaniu technicznej możliwości usytuowania danej stacji/przystanku, analizy odległości międzyprzystankowych, prognozy ruchu pasażerskiego oraz symulacje ruchu pociągów.

Opinie mieszkańców wraz z przeprowadzonymi badaniami stanowiły bazę do zaproponowania ostatecznych rozwiązań w ramach WSPP. Na ich podstawie przyjęto kilka zmian. Była to m.in. propozycja nowego przystanku osobowego Bielsko-Biała Listopadowa – lokalizacja zgłaszana była w ankietach jako atrakcyjna dla mieszkańców, dodatkowo przystanek może zapewnić również obsługę tej części miasta, którą w pierwotnej wersji obsługiwać miał przystanek Filarowa (również zaznaczany w ankietach jako atrakcyjny dla mieszkańców) oraz istniejący przystanek Bielsko-Biała Górne – m.in. Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, Tauron S. A., Starostwo Powiatowe.
Kolejna zmiana to przesunięcie przystanku Bielsko-Biała Zachód pod wiadukt ul. Warszawskiej wraz z dowiązaniem tej lokalizacji do infrastruktury pieszej - w ten sposób można uzyskać korzystne dla pasażera połączenie przystanku m.in. z pobliskim C.H. Sarni Stok. Dodatkowo jako najkorzystniejszą lokalizację przystanku Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł przyjęto propozycję drugą znajdującą się przy ul. Kadłubka i usunięto przystanek Jaworze Dolne. Pozostawiono za to przystanek Grodziec Śląski w istniejącej lokalizacji, ponadto podjęto decyzję o nowej lokalizacji przystanków: Jasienica k. Bielska oraz peronu Pogórze. Pozostałe propozycje nie zmieniły się w stosunku do tych przedstawionych w ramach konsultacji społecznych.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy