Modernizacja Centralnej Sterylizatorni w bielskim szpitalu

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 27.07.2022 09:26, INFORMACJA PRASOWA
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje Centralną Sterylizatornię. Planowany koszt inwestycji to ponad 1,6 mln złotych. Ponad 1,4 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania. 240 tys zł to środki własne. W ramach zadania planuje się wymianę czterech urządzeń służących do sterylizacji oraz wykonanie drobnych prac budowlanych związanych z ich instalacją.
Modernizacja Centralnej Sterylizatorni w bielskim szpitalu
Szpital Wojewódzki jest jedną z najważniejszych placówek medycznych na południu Polski, która bierze udział w przeciwdziałaniu skutkom pandemii wirusa SARS COV-2.

W trakcie trwania kolejnych fal pandemii nasza placówka kompleksowo leczy pacjentów z COVID 19, świadcząc usługi medyczne od wstępnej diagnostyki zakażonych, którzy zgłaszają się na SOR, poprzez leczenie osób wymagających hospitalizacji, aż do ratowania życia chorych, będących w najcięższym stanie na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii - powiedział Łukasz Matlakiewicz, - z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego.

Dyrektor dodał, że na każdym etapie diagnostyki i leczenia sprzęt, urządzenia oraz wyposażenie mające kontakt z materiałem zakaźnym, muszą podlegać intensywnej sterylizacji i dezynfekcji. Każdy taki proces odbywa się w Centralnej Sterylizatorni. - Pracownia w czasie trwania każdej fali zakażeń jest bardzo mocno obciążona. Większość używanego tam sprzętu jest przestarzała i mocno wyeksploatowana. Urządzenia te posiadają małą wydajność. Dlatego pilnie wymagają wymiany - podkreślił Łukasz Matlakiewicz.


W ramach modernizacji Szpital Wojewódzki kupi sterylizator plazmowy, dwie sztuki myjni-dezynfektora przelotowego, a także sterylizator parowy przelotowy z wytwornicą parową. - Narzędzia i sprzęt medyczny wykorzystywany do zabiegów i leczenia pacjentów u których stwierdzono zakażenie wirusem COVID 19, traktowane są jako materiał szczególnie niebezpieczny. Ze względu na żywotność wirusa wszystkie urządzenia, przyrządy wykorzystywane przy osobach zakażonych wymagają szybkiego mycia, dezynfekcji i sterylizacji. - powiedział dyrektor.

Nowe wyposażenie Centralnej Sterylizatorni pozwoli utrzymać na wysokim poziomie standardy dezynfekcji termicznej, zapewniając bezpieczeństwo pacjentów i personelu bez użycia środków chemicznych. Znacznie skrócony zostanie czas mycia i dezynfekcji. - Niezwykle ważne jest również wyeliminowanie tzw:„błędu ludzkiego”, ponieważ cały proces będzie sterowany automatycznie. - podkreślił Łukasz Matlakiewicz.

Nowe wyposażenie Centralnej Sterylizatorni będzie kosztowało ponad 1,3 mln złotych. Pozostałe ponad 300 tys. złotych przeznaczone zostanie na modernizację pomieszczeń, które zostaną dostosowane do nowych urządzeń. Realizacja projektu rozpocznie się w trzecim kwartale br.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy