Protest przed Intermarche

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 07.02.2022 14:09,
Od lutego markety powinny być zamknięte w niedziele niehandlowe, ale niektóre już znalazły furtkę jak ominąć nowe przepisy.
Protest przed Intermarche
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zakazie handlu w niedziele, w niedziele niehandlowe nie mogą być już czynne markety - punkty pocztowe. Chyba, że w skali miesiąca uzyskują co najmniej 40% obrotów z działalności pocztowej, co jest nierealne. Dlatego od lutego markety są pozamykane.

Jak się okazuje, nie wszystkie. Intermarche w Cieszynie postanowiło wykorzystać lukę w ustawie i zrobiło w sklepie... poczekalnię dworcową, bo akurat w sąsiedztwie znajduje się przystanek. Dlatego sklep był czynny w pierwszą niedzielę lutego.


W niedzielę (6.02) przed cieszyńskim Intermache protest zorganizowała podbeskidzka "Solidarność".

– To jest wielki skandal. Fikcją jest przemianowanie sklepu na dworzec autobusowy i w dodatku sprzedawanie w nim alkoholu. Zawiadomiliśmy policję, która chciała porozmawiać z kierownictwem, ale go nie zastała. Tymczasem pracownicy, jak niewolnicy pracowali sami. Nie możemy dopuścić, że będzie to kolejny sposób na przymuszanie pracowników do pracy w niedziele – mówił dziennikarzom Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.

– Apelujemy do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrole, nakładanie kar w wysokości 100 tys. złotych i składanie wniosków do sądu o odebranie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Ogłoszenie, że sklep jest dworcem i sprzedawanie jeszcze w nim alkoholu, to jest parodia i przestępstwo. Apelujemy również do pana ministra Zbigniewa Ziobro o podjęcie działań przez ministerstwo i prokuraturę. Ta sieć pokazuje, że nie szanuje i ignoruje polskie prawo. W swoim kraju respektuje prawo, a w Polsce wykorzystuje pracowników jako tanią siłę roboczą – mówił Alfred Bujara.

źródło: Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy