30 finał WOŚP w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 29.01.2022 11:45,
W Bielsku-Białej trwają ostatnie przygotowania do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem Przejrzyj na oczy.
30 finał WOŚP w Bielsku-Białej

Jubileuszowa odsłona akcji, w której udział bierze cała Polska i nie tylko, odbędzie się 30 stycznia. W naszym mieście z tej okazji odbędą się koncerty, pokazy, światełko do nieba, a na ulice Bielska-Białej i okolic wyjdzie pół tysiąca wolontariuszy z zamiarem kwestowania na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci - bo taki cel przyświeca 30. finałowi.

W Bielsku-Białej tradycyjnie już działa więcej niż jeden sztab. Tym razem są trzy: sztab II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, sztab Medical Point s.c. oraz sztab Grupa Ratownictwa Polski Czerwony Krzyż Bielsko-Biała, który skupia 400 wolontariuszy. Pozostałe 100 osób to wolontariusze sztabu działającego w II LO. W tym roku w sumie w Bielsku-Białej i okolicach na rzecz orkiestry będzie kwestowało 500 osób, niektóre już od soboty – 29 stycznia. Tego dnia wolontariusze pojawią się przy centrach handlowych w Bielsku-Białej. Dzień później, w niedzielę, osoby z puszkami oznaczonymi charakterystycznym czerwonym sercem i napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie można spotkać już w całym mieście, zwłaszcza przy kościołach, a od godziny 15.00 na Rynku, gdzie odbędą się orkiestrowe koncerty i światełko do nieba. Wolontariusze będą też na szlakach turystycznych i na stoku Dębowca, gdzie 30 stycznia odbędą się zawody o Puchar Reksia. Wśród kwestujących w mieście będzie też prezydent Bialska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Warto dodać, że 30 stycznia, zgodnie z zarządzeniem włodarza, wolontariusze są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w naszym mieście.

Organizatorem koncertów na Rynku jest Stowarzyszenie Podbeskidzki Przegląd Muzyczny. Przygotowania do wydarzeń koncertowych wspomaga Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Granie dla WOŚP na Rynku zaczną Włóczykije. Ten dziecięco-młodzieżowy bielski zespół wokalno-taneczny w ubiegłym roku obchodził 15-lecie istnienia. Z tej okazji grupa nagrała i wydała płytę Energia miasta z autorskimi piosenkami, które na pewno zabrzmią podczas bielskiego finału. Później publiczność usłyszy bluesowo-rockowe brzmienia w wykonaniu zespołu Gif Noise, serwującego autorskie kompozycje i covery; rockowe brzmienia zafundują Ultramuffina i N.O.T (Not Ordinary Thing), a dźwięki reggae grupa The Djangos. Punktualnie o 20.00 z Rynku uleci Światełko do nieba. Część muzyczną zakończy dyskoteka z Sandecki Brothers i zaskakującymi aranżacjami muzyki deep, EDM, funky house oraz elektryzującym brzmieniem saksofonu.

Od godziny 15.00 wiele będzie się działo także wokół sceny. Swoje stoisko będą mieli strażacy z miejskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i z Hecznarowic w gminie Wilamowice. Druhowie-ochotnicy w ogrzewanych namiotach zorganizują pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, będzie można też u nich zmierzyć ciśnienie. Swój sprzęt zaprezentują ratownicy z beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak co roku, będzie również namiot Straży Miejskiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia sprzedającego Kalendarz Beskidzki. Będą również punkty gastronomiczne z tradycyjną grochówką przygotowaną przez Fundację Militarny Instytut Historyczny. Wśród publiczności pojawią się członkowie Bractwa Śródziemia z Bielska-Białej, czyli grupy rekonstrukcyjnej świata J. R. R. Tolkiena w oryginalnych strojach.
Swój udział w finale będą mieli też sportowcy. Na Rynku spotkamy siatkarzy BBTS-u, dziewczęta z BKS-u i piłkarzy Podbeskidzia.

W organizację 30. finału WOŚP w mieście już kolejny raz włączył się również Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej sp. z o.o. Tym razem propozycja spółki to koncerty na żywo w WOŚP-owym autobusie. W dniu finału odbędą się cztery kursy specjalnego pojazdu, całego oklejonego grafikami WOŚP. Przed pasażerami wystąpią dwa zespoły – The ThreeX i kapela góralska Psio Crew z gościnnym udziałem akordeonisty Tadeusza Olmy. Po kursie ulicami miasta, autobus zatrzyma się na dłużej w siedzibie spółki MZK przy ul. Długiej. Tu będzie możliwość zwiedzenia zaplecza technicznego firmy, na co dzień niedostępnego dla osób postronnych.

Przejazdy WOŚP-owym autobusem są biletowane. Zapisy na bezpłatne wejściówki odbywają się pod mailowym adresem [email protected]

Decyduje kolejność zgłoszeń.

W 30. finał WOŚP włącza się również stacja kontroli pojazdów zlokalizowana na terenie spółki MZK. 30 stycznia w godzinach od 8.00 do 14.00 będzie można przyjechać na bezpłatną kontrolę i ustawienie oświetlenia w samochodzie. Będzie to również okazja, żeby przekazać datek na rzecz orkiestry.

Zarówno MZK, jak i sztab Grupa Ratownictwa Polski Czerwony Krzyż Bielsko-Biała zorganizowały licytacje przedmiotów i akcji na portalu Allegro. MZK sprzedaje tablice kierunkowe, które były wykorzystywane w autobusach przez wiele lat. To nie lada gratka dla pasjonatów komunikacji. Bielski sztab PCK licytuje natomiast między innymi kolację z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim. W tej chwili możliwość spotkania z włodarzem kosztuje 10.000 zł. Do końca akcji pozostały jeszcze cztery dni. O tym, co podczas kolacji, czytamy w opisie licytacji: Rozmowy o wszystkim (lub niemal wszystkim) – mieście, życiu, Podbeskidziu i o tym, o co zawsze chcieliście zapytać, a nie mieliście okazji. Dokładny czas, miejsce (na terenie Bielska-Białej lub okolic) i menu spotkania ustalone zostanie po zakończonej aukcji tak, aby pasowało obu stronom.

Poza koncertami na Rynku, propozycję muzyczną przygotowuje również klub RudeBoy. Od 17.00 będzie można spotkać w nim wolontariuszy i posłuchać cięższych brzmień.

W finał WOŚP zaangażował się także Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich wraz z całą dzielnicą. 30 stycznia w godz. 11.00-18.00 mieszczący się przy ul. Żywieckiej 302 DK planował szereg atrakcji.
- Ze względu na coraz liczniejsze zachorowania i kwarantanny wśród współorganizatorów wydarzenia oraz rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, jesteśmy zmuszeni odwołać niedzielne wydarzenie w Mikrze - Mikuszowickie Granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - informuje Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

źródło: Emilia Klejmont / UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy