Było kiedyś w Bielsku-Białej takie kino

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 19.03.2021 10:49, materiały Graficzne LOT Beskidy
Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy zaprezentowała na swojej stronie zrekonstruowany w technologii 3D budynek nieistniejącego już kina Wanda.
Było kiedyś w Bielsku-Białej takie kino

LOT Beskidy postanowił zabrać nas w podróż sentymentalną. Zaproponowała cofnięcie się w czasie o 60 lat i krótką wizytę na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej. W roku 1961 – podobnie jak i dzisiaj – głównym gmachem placu był budynek Ratusza. Tuż obok, pomiędzy magistratem a potokiem Niwka, na terenie dzisiejszego parkingu znajdował się natomiast wzniesiony w roku 1913 budynek kina miejskiego.

Jak informują autorzy pomysłu stworzenia modelu 3D kina Wanda, starając się niejako przywrócić nieistniejący budynek do życia, w oparciu o archiwalne fotografie opracowaliśmy model 3D (...). Klikając na grafikę, możemy nią dowolnie obracać i oglądać z wybranej strony. Po uruchomieniu strony na urządzeniu mobilnym i kliknięciu w ikonkę AR model można uruchomić w perspektywie rzeczywistości rozszerzonej. Wirtualny model 3D nakłada się wówczas na rzeczywisty obraz widziany okiem kamery.


Warto przypomnieć, że nad kinem miejskim, które po drugiej wojnie światowej znane było jako kino Wanda, od początku ciążyło pewnego rodzaju fatum. Otwarcie zbiegło się w czasie z kryzysem ekonomicznym i wybuchem I wojny światowej, kino nie cieszyło się więc wielkim zainteresowaniem. Wyceniona wstępnie na 100 tysięcy koron budowa pochłonęła ostatecznie (i to przy znacznych oszczędnościach) aż 250 tysięcy. Wznosząc budynek, zrezygnowano częściowo z klasycznego fundamentu, zastępując go tzw. wysoką podmurówką, co okazało się niestety fatalne w skutkach. Bliskość Niwki, błędne decyzje konstruktorów i zastosowanie najprawdopodobniej wątpliwej jakości materiałów spowodowały, że budynek szybko zaczął niszczeć.

W latach 60. XX wieku kino poddawane było nieustannym remontom, co sprawiało, że tylko z rzadka można było obejrzeć w nim film. Trwający dekadę remont nigdy nie został ukończony. Kino Wanda ostatecznie zniknęło z pejzażu miasta w 1972 roku.źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy