Majówka w Bielsku-Białej. Program

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 28.04.2022 16:25,
Przed nami długi majowy weekend. W Bielsku-Białej z tej okazji odbędzie się wiele atrakcji. Majówka w mieście upłynie przede wszystkim pod znakiem obchodów 20-lecia istnienia Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki oraz uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i propozycji przygotowanych przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
Majówka w Bielsku-Białej. Program

20-lecie istnienia Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki & Bractwa Śródziemia odbędzie się pod hasłem Wojownicy Światów. Rozpocznie je w sobotę - 30 kwietnia o godzinie 12.00 na placu Ratuszowym przywitanie grup przez prezydenta Bielska-Białej i przekazanie kluczy do miasta, a następnie przemarsz ekip ulicami: 11 Listopada, pl. Bolesława Chrobrego, Nad Niprem i Juliusza Słowackiego do Parku Słowackiego, który na dwa dni stanie się obozowiskiem.

W parku będzie można spotkać postacie ze wszystkich epok: od czasów Piastów po wojska XXI wieku oraz ze srebrnego ekranu i książek, czyli ze świata Władcy Pierścieni i Hobbita, Star Wars, Harry'ego Pottera i Mad Maxa. W obozowisku swoje miejsce znajdzie również strefa Dobro dla dobra, laboratorium kryminalistyczne oraz miejsce na zabawy i animacje z Książnicą Beskidzką. W godzinach 14.00-16.00 swoje stanowisko otworzy także Państwowa Straż Pożarna.

Również w sobotę, o godzinie 19.30, na Rynku odbędzie się prezentacja grup rekonstrukcyjnych, a pół godziny później koncert muzyki filmowej w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej w oprawie inscenizacyjnej grup. W niedzielę - 1 maja w godzinach 12.00-17.00 w Parku Słowackiego zaplanowano rodzinny piknik z wojami, a podczas niego animacje, konkursy, turniej rycerski i wiele innych atrakcji. Turnieje Łuczniczy i o Miano Najlepszego Wojownika zostaną rozegrane w dwóch kategoriach dla ekip i publiczności. O 15.00 zaplanowano koncerty w wykonaniu Anny Majeranowskiej, Niny Kumorek i zespołu Włóczykije. Dodatkowo będzie można odwiedzić Krainę Kwitnącej Wiśni ze Szkołą Języków Hiromi.pl, Szkolne Obserwatorium Astronomiczne Bolęcina i strefę Dobro dla dobra.

W poniedziałek – 2 maja Bielska Scena Ognia rozpocznie sezon pod patronatem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. O godzinie 19.15, 20.15 i 21.15 na placu Chrobrego odbędzie się pokaz freestyle fireshow. Na finał Bielska Scena Ognia pokaże Teatr Ognia Tesserakt, Turniej Trójmagiczny.

Wtorek – 3 maja to już uroczystości Święta Konstytucji na placu Ratuszowym. Od godziny 10.00 w programie - hymn państwowy, wciągnięcie na maszt flagi państwowej, przemówienia, defilada kompanii honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, złożenie kwiatów pod pomnikiem Konfederatów Barskich. O godzinie 10.30 z placu Ratuszowego zebrani, a wśród nich kompania honorowa 18 Batalionu Powietrznodesantowego, przedstawiciele władz miejskich, policji, straży pożarnej, Młodzieżowej Rady Miasta oraz Bielska Orkiestra Dęta – formacja wojskowa i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, harcerzy ZHP i ZHR, stowarzyszeń i szkół - wyruszą do katedry św. Mikołaja, gdzie o godzinie 11.00 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.


Dalsze trzeciomajowe obchody odbędą się już w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O godzinie 17.30 otwarta zostanie tam wystawa poświęcona Konstytucji 3 maja, zaplanowano prezentację pierwodruku konstytucji oraz wykład na jej temat Wojciecha Kochlewskiego z Warszawy. Po wernisażu, o godzinie 18.00, BCK zaprosi swoją publiczność na koncert Wolność kocham i rozumiem, w którym wystąpią artyści: Agnieszka Dyk (Brathanki), Andrzej Krzywy (De Mono), Gabriel Fleszar oraz zespół MONK. Wokalistom będą towarzyszyli muzycy w składzie - gitarzysta Paweł Mazur, klawiszowiec Paweł Maurycy, gitarzysta basowy Jerzy Drobot, perkusista Kamil Patulski i saksofonista Dawid Pikul oraz wokaliści Milena Łącka i Jarek Tucki.

Koncert Wolność kocham i rozumiem to wyjątkowy projekt muzyczny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas wydarzenia wybrzmią zarówno polskie pieśni patriotyczne, jak i znane piosenki o tematyce wolnościowej.

Gabriel Fleszar - jego przebój Kroplą deszczu śpiewały miliony Polaków, tym właśnie utworem podbił serca słuchaczy i listy przebojów. W swoim dorobku ma płyty: Niespokojny (1999), Niespokojny II (2001) i Pełnia (2003). Był uczestnikiem pierwszej edycji programu TVP 2 The Voice of Poland (2011) i jednym z jurorów drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now (2019). Zagrał główną rolę w filmie Sezon na leszcza w reżyserii Bogusława Lindy.

Aga Dyk – wokalistka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych, dziennikarka, aktywna przedstawicielka Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, od 2009 r. wokalistka zespołu Brathanki, z którym zagrała ponad 500 koncertów w Polsce i zagranicą i nagrała trzy płyty: Brathanki Grają Skaldów (2011), Brathanki – Kolędy (2012) i moMtyle (2014). Ostatnie wydawnictwo promował singiel Mamo, ja nie chcę za mąż, który zdobył już ponad 12 mln odsłon w serwisie YouTube. Równolegle z działalnością w Brathankach Aga Dyk rozpoczęła pracę nad solowymi utworami. Jej solowe single Creme Brulee i Wracaj.com zyskały ponad milion wyświetleń na YouTube. W 2018 roku wydała swój pierwszy solowy album pt. Odlot na Dominikanę.

Andrzej Krzywy był wokalistą De Mono, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce.

MONK to zespół wokalny, tworzony przez muzyków z olbrzymią pasją i miłością do muzyki, która w 100 proc. wykonywana jest a capella. To nietypowa formacja muzyczna - choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze grają. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków, takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób. Zero instrumentów, tylko głosy ludzkie.

W związku z majówką wystąpią utrudnieniach w ruchu - na pl. Ratuszowym od 2 maja od godziny 16.00 do 3 maja do godziny 11.00, na pl. św. Mikołaja od 2 maja od godziny 16.00 do 3 maja do godziny 13.00 i na ul. ks. Stanisława Stojałowskiego - od pl. Ratuszowego, ul. Wzgórze, ul. Rynek, ul. Kościelnej do pl. św. Mikołaja 3 maja od godziny 10.30 do godziny 11.00, na czas przemarszu uczestników uroczystości.

źródło: UM Bielsko-Biała
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy