Nie starszyć, a mobilizować

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 11.06.2019 13:30, PAN
Nie starszyć, a mobilizować

Klub Gaja zaprasza na 5. edycję Festiwal Ekodzieło, który odbędzie się w dniach 11-18 czerwca w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Tradycyjnie festiwal będzie spotkaniem aktywistów, naukowców i artystów, dla których ważna jest ochrona przyrody i los naszej planety.

Przyroda jest naszym skarbem. Zależymy od niej. To ona daje nam wszystko co niezbędne do życia i przeżycia, a my w pogoni za postępem systematycznie ją niszczymy. Nie chodzi już tylko o ocalenie skrawków dzikiej przyrody dla przyszłych pokoleń ale o ocalenie nas samych. Świat na naszych oczach zmienia się nie do poznania. Stoimy przed głęboką, wręcz dramatyczną przemianą. Jak o tym mówić i jak to komunikować? Jak nie straszyć, a mobilizować? To jedno z zadań Festiwalu Ekodzieło. Przypominać, poruszać, budzić. Poprzez sztukę, inspirację i spotkanie. Działajmy i ocalmy co tylko można.

- Ocalmy Ziemię dla przyszłych pokoleń i świata przyrody. Róbmy to poprzez sztukę, aktywizm, edukację. Po prostu działajmy tam gdzie się jeszcze da i nie spuszczajmy głowy w geście zniechęcenia. Czasu jest mało ale jeszcze jest” - powiedział Jacek Bożek, twórca Klubu Gaja i dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku w Galerii Bielskiej BWA będzie mowa o przyrodzie w sposób niezwykły. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Żegaryszki” prezentująca fotografię przyrody polsko-litewskiego pogranicza w dialogu z haiku – poetyckim opisem świata, olśnień naturą, wrażeń i refleksji autora. „Żegaryszki” to tytuł książki Krzysztofa Czyżewskiego zawierającej 78 krótkich form poetyckich, z którymi korespondują zdjęcia przyrody. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem.

Do spotkania z przyrodą i tradycyjną japońską formą wiersza nawiążą także warsztaty dla dzieci. Artystka Beata Jewiarz zaprosi najmłodszych do łączenia haiku ze współczesną grafiką plakatową. Natomiast na zajęciach, które prowadzić będzie Miłosława Bożek z Klubu Gaja, tradycyjne wiersze japońskie będą inspiracją do tworzenia filmów podklatkowych.

W Galerii odbędzie się także warsztat „Moda na rzeki” prowadzony przez krakowską artystkę Cecylię Malik oraz kolektyw Siostry Rzeki. Uczestnicy warsztatów poznają techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym, by następnie ozdabiać przyniesione stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek czy też obrazami i symbolami. Dowiedzą się także o działaniach w obronie rzek prowadzonych przez Siostry Rzeki, Klub Gaja i Koalicję Ratujmy Rzeki.

Tradycyjnie, podczas festiwalu sporo będzie o dzikich zapylaczach, od których zależy nasze przetrwanie. Wspólnie z dziećmi organizatorzy tworzyć będą zakątki dla motyli, dzikich pszczół, biedronek i złotooków. budujemy dla nich schronienia i osadzimy je miododajnymi roślinami. Chętni zapraszeni są na warsztaty rodzinne do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, podczas których będzie można samodzielnie zbudować domek dla motyli. Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających odbędą się także w Galerii Bielskiej BWA i Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy