Poszukują starych zdjęć z Hałcnowa

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 10.09.2019 13:14, INFORMACJA PRASOWA
Poszukują starych zdjęć z Hałcnowa

Historia poprzeplatana kulturą, wydarzenia, ludzkie losy, emocje... To wszystko, co zawarte jest na starych zdjęciach, utrwalone i być może ukryte w wielu domowych archiwach teraz ma szansę ujrzeć światło dzienne, za sprawą niezwykłego projektu, który łączy Dom Kultury w Hałcnowie z pięcioma lokalnymi organizacjami.

Czas na kulturę

Spotkania z historią polskiej kultury w Hałcnowie to projekt, który powstał w ramach programu Niepodległa. Lokalni działacze społeczni poszukują starych zdjęć należących do osób prywatnych i instytucji, aby stworzyć z nich wielką, plenerową wystawę, archiwizację cyfrową, galerię online i folder. Chcą pokazać mieszkańcom, jak ciekawe były losy polskiej kultury i zachować od zapomnienia to, co powoli zaciera się w ludzkiej pamięci. Dlatego stworzyli projekt, który ma ocalić to, co jeszcze da się ocalić. W tej dzielnicy Bielska-Białej od niedawna działa Izba Historyczna, w której zgromadzono eksponaty codziennego użytku dawnych Hałcnowian. Teraz przyszedł czas na zarchiwizowanie wydarzeń związanych z kulturą.

Poszukiwane są zdjęcia dawnego Domu Polskiego, powojenne zdjęcia Domu Kultury oraz jego przebudowy w latach 80. i 90. minionego stulecia. Zdjęcia wydarzeń, spotkań, występów orkiestry strażackiej, występów teatru amatorskiego i chóru – słowem wszystkiego, co związane było z polską kulturą w tej niegdyś odrębnej wsi w latach od około 1912 do lat 90. minionego wieku.

Organizatorzy zapewniają, że wszystkie zdjęcia zostaną zeskanowane i oddane ich właścicielom.

Zdjęcia można przynosić do Domu Kultury w Hałcnowie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16, oraz w środy do Domu Parafialnego w godzinach od 16.00 do 18.00. Można je także przesłać na podane na plakacie adresy e-mail albo skontaktować się na ich przekazanie z wybranymi osobami. Fotografie można przekazywać do pierwszych dni października. Ważne, aby w miarę możliwości określić, co się na nich znajduje i kiedy w przybliżeniu zostały zrobione.

Historia

W 1912 roku, na parceli podarowanej rok wcześniej przez barona Czecza komitet budowy Domu Polskiego rozpoczął stawianie własnego obiektu, w całości finansowanego ze składek. Prace budowlane ukończono końcem 1913 roku. W budynku ulokowano sklep Kółka Rolniczego, postarano się także o salę taneczną, przy której działał amatorski teatr. Swoje miejsce znalazła tu również mała wypożyczalnia książek, wspomagana przez Czytelnię Polską w Białej. Początkiem lat 30. przystąpiono do rozbudowy obiektu, powiększając salę teatralną oraz dostawiając dwa pomieszczenia.

Nowa sala z małą sceną mogła pomieścić nawet 200 osób. Tutejszy amatorski teatr został wzięty pod skrzydła Towarzystwa Teatru Polskiego w Bielsku, pomocy udzielał mu także Teatr Ludowy z Białej. W okresie międzywojennym w Domu działał również chór, kapela ludowa i młodzieżowa orkiestra dęta. W maju 1930r. zawiązano „Koło Młodzieży Hałcnów”, z sekcją kulturalną i sportową. W czasie II wojny światowej w budynku ulokowano urząd burmistrza, a po wojnie działało w nim Kółko Rolnicze, a następnie restauracja. W 1955 roku grupa miejscowych działaczy rozpoczęła rozbudowę gminnej gospody, mieszczącej się opodal dotychczasowego Domu Polskiego, celem przekształcenia jej w Dom Kultury.

22 lipca 1956 roku uroczyście otwarto nową placówkę kultury. W 1957 roku gospodę przeniesiono do pomieszczeń dawnego Kółka Rolniczego, a w Domu Kultury umieszczono bibliotekę oraz harcówkę. W wyniku modernizacji obiekt rozbudowano w 1959 roku i powtórnie otwarto w 1962 roku. W budynku oprócz dużej sali ze sceną znalazło się miejsce dla czytelni, sali zebrań i kawiarni. Do kolejnej rozbudowy przystąpiono w 1970 roku. Niestety, stan budynku był tak katastrofalny, że w 1978 roku zamknięto go definitywnie aż do1983 roku. Wówczas przystąpiono do kolejnego remontu i rozbudowy obiektu, który trwał do 1993 roku. Ostatecznie obiekt otwarto ponownie w 1994 roku i do dnia dzisiejszego prowadzona jest w nim amatorska działalność kulturalna Miejskiego Domu Kultury – Domu Kultury w Hałcnowie. (Rys historyczny zaczerpnięty z książki: „Hałcnów od A do Z” Wojciecha Kominiaka).

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy