reklama

Trwają Dni Bielska-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 30.08.2022 09:24, fot. Adrian Bielec
Po kilkudniowym oddechu bielszczan czeka drugi weekend świętowania w ramach Dni Bielska-Białej, czyli 2-4 września. To będzie czas w dużej mierze poświęcony ożywieniu ulicy 11 Listopada.
Trwają Dni Bielska-Białej

Wszystko zacznie się 2 września o godzinie 10.00 od niekonwencjonalnej formy popularyzowania książek, czyli akcji Bookcrossing – uwalniamy, odkrywamy, czytamy! przy ul. 11 Listopada 40 przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną.

Między 13.00 a 14.00 na placu koło Reksia odbędzie się spotkanie literackie dla dzieci, a od razu o 14.00, również w tym miejscu, BardzoBajkowe miasto, czy warsztaty dla najmłodszych mieszkańców.

Podobnie 2 września ruszy - i potrwa do 4 września włącznie - Jarmark w Białej na pl. Wolności. Tego dnia stoiska z rękodziełem i przysmakami z regionu będzie można odwiedzać w godzinach 14.00-20.00, natomiast 3 i 4 września w godzinach 12.00-20.00. Jarmarkowi będą towarzyszyły pokazy. Zespół Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol przygotował na piątek, sobotę i niedzielę w godzinach 14.00-18.00 warsztaty ręcznego szycia - filcowych zabawek i etui na telefon, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, bańki mydlane, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną i inne atrakcje, wszystko pod hasłem Sprawne ręce i coś więcej. Samodzielny pododdział prewencji bielskiej policji w piątek, 2 września, w godzinach 14.00-16.30 zaprezentuje łódź hybrydową, a w sobotę od 15.00 do 18.00 Grupa Beskidzka GOPR zorganizuje prezentację swojego sprzętu i będzie promowała aplikację Ratunek. Także w sobotę – 3 września Narodowy Fundusz Zdrowia w godzinach 12.00-18.00 będzie drukował karty EKUZ. Tego samego dnia Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej zaprezentuje samochód fiat 126p z rysunkami postaci bajkowych z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Ten pokaz potrwa od 12.00 do 17.00. W niedzielę, 4 września, Pogotowie Ratunkowe w Bielsku-Białej zorganizuje w godzinach 16.00-17.30 pokaz ratownictwa medycznego.

Kulminacyjnym punktem piątkowego programu będzie o godzinie 17.11 otwarcie Punktu 11 – nowej kulturalnej placówki na mapie miasta, mieszczącej się przy ul. 11 Listopada 24. To długo oczekiwany projekt - miejsce, w którym przestrzeń dla siebie będą mogli znaleźć ci, którzy nie znaleźli jej np. w instytucjach kultury czy w szkole, miejsce przeróżnych wydarzeń, m.in. ze sfery street artu, aktywujące mieszkańców w każdym wieku, nie tylko młodzież. Z okazji otwarcia Punktu 11 zaplanowano koncert grupy Sandecki Brothers, wystawę plakatu Katarzyny Nachman i występ teatru tańca w choreografii Magdaleny Jakubiec.

Piątkowy program zwieńczy spektakl muzyczny w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Pewnego razu w Bielitz – wzruszająca opowieść z piosenkami w trzech językach o losach mieszkańców przedwojennego Bielska; jej początek o godzinie 19.00. Wieczorem 2 września od godziny 20.00 na Rynku trwać będzie impreza z DJ-em - Rytmy BB.

3 i 4 września dni otwarte na lotnisku w Aleksandrowicach organizuje Aeroklub Bielsko-Bialski. Każdego dnia, od 10.00 do 18.00, zaprasza na wystawę sprzętu latającego, zwiedzanie hangarów, loty widowiskowe, skoki spadochronowe w tandemie oraz lotniczy plac zabaw i dmuchańce.


W centrum miasta sobotnie świętowanie zacznie natomiast o godzinie 11.00 Narodowe Czytanie na schodach Teatru Polskiego. Tym razem na tapet artyści TP oraz Teatru Lalek Banialuka biorą Ballady i romanse narodowego wieszcza Adama Mickiewicza.

O tej samej porze na Święto Róży zaprasza Willa Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24. Odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci polegające na odbijaniu szablonów z motywem róży na koszulkach i torbach; swoje inspirowane sztuką kompozycje florystyczne pokaże i o tajnikach pracy z kwiatami opowie bielska florystka Sylwia Jezierska; będzie też spotkanie z hodowcą róż Grzegorzem Hyżym.

W godzinach 14.00-17.00 w ogrodzie różanym przy Willi Sixta będzie można spotkać rodzinę Sixtów. Teodor Sixt był znanym bielskim przemysłowcem i filantropem, który, nie doczekawszy potomka, pozostawił mieszkańcom Bielska-Białej swoją willę, w nazwie której widnieje nazwisko fundatora. Nie wiadomo, jak wyglądał Teodor Sixt, nie zachował się żaden jego portret. Jedyny Teodor Sixta, jakiego znamy, to postać ze sztuki Artura Pałygi Testament Teodora Sixta, której premiera odbyła się w Teatrze Polskim w 2006 roku. Podczas Święta Róży można będzie spotkać w ogrodzie Willi Sixta samego Teodora i jego żonę Johanne, w które to postaci wcielą się aktorzy Teatru Polskiego Grzegorz Sikora i Barbara Guzińska. Spełnią się wówczas marzenia małżonków o posiadaniu dziecka: państwu Sixtom będzie towarzyszyć wyśniona córeczka o imieniu Róża. Można będzie zrobić sobie zdjęcie z rodziną.

W godzinach 17.00-18.00 zaplanowano słuchowisko Zielnik i rewolucja. Z zapisków Róży L. autorstwa Ady Piekarskiej. Słuchowisko zrealizowane w oparciu o zapiski Róży Luksemburg odsłoni przed uczestnikami niezwykłą – botaniczną i międzygatunkową – wrażliwość znanej rewolucjonistki, która sama o sobie pisała: Mam niekiedy wrażenie, że nie jestem właściwie człowiekiem, ale ptakiem lub jakimś zwierzęciem w ludzkiej postaci. Wewnętrznie czuję się daleko lepiej w ogrodzie lub w polu, pomiędzy trzmielami i trawą, o wiele bardziej swojsko niż na jakimś zjeździe partyjnym.

Podczas Święta Róży Willa Sixta będzie otwarta w godzinach 11.00-19.00. Ogród willi będzie można zwiedzać do godziny 22.00.

Otwarty dzień wcześniej Punkt 11 przy ul. 11 Listopada 24 zaprasza do siebie również w sobotę – 3 września. W godzinach 11.00-15.00 odbędą się tam warsztaty mozaiki dla dzieci i młodzieży.

Książnica Beskidzka 3 września w godzinach 13.00-14.30 na schodach przy hotelu President organizuje polsko-ukraińską grę miejską Gościnne miasto Bielsko-Biała.

Natomiast Miejski Dom Kultury zaprasza 3 września od godzinach 15.00-18.00 do Parku Słowackiego na piknik rodzinny. Na głównej scenie przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wystąpią zespoły taneczne i wokalne działające w placówkach MDK w całym mieście. Na terenie parku pojawią się specjalne stoiska – to na nich doświadczeni instruktorzy z domów kultury poprowadzą bezpłatne interesujące warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Animatorzy czasu wolnego zaproszą do wspólnej zabawy całe rodziny.

Ważnym punktem w programie pikniku będzie oficjalna premiera książki z bajkami pt. Opowieści na dobranoc, przygotowanej w ramach międzypokoleniowego projektu Domu Kultury w Wapienicy, połączona z promocją wydawnictwa.

O godzinie 17.00 w Galerii PPP zaplanowano wernisaż wystawy poplenerowej Okręgu Bielskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Horyzonty.

Świętowanie 3 września zakończy koncert Miasto Kwiatów na Rynku, w którym wystąpi zespół reggae i ska Cała Góra Barwinków. Początek koncertu o godzinie 20.00, natomiast już od 18.00 na Rynku będzie można wziąć udział w pleceniu wianków.

Na finał Dni Bielska-Białej 4 września u zbiegu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia odbędzie się koncert performatywny inspirowany miastem w wykonaniu bielskich artystów - Artystyczna Strefa Wyzwolenia.

Niedzielne obchody natomiast zaczną się od uroczystości 240-lecia parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku w kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra.

Jubileusz jest na pewno świetną okazją do spaceru po Bielskim Syjonie - rozpocznie się on 4 września o godzinie 9.00. Organizatorzy, czyli parafia ewangelicko-augsburska Bielsko, przygotowali na tę okoliczność kolekcjonerską kartę i będą zachęcać wszystkich przybyłych do wypełnienia tej karty naklejkami. Te będzie można otrzymać po odwiedzeniu poszczególnych zabytków znajdujących się na Bielskim Syjonie, takich jak pomnik ks. dr. Marcina Lutra, Studnia Pastorów, budynki szkół znajdujących się na placu Marcina Lutra oraz Augustana - i wysłuchaniu krótkiej historii o nich. O godzinie 9.30 nastąpi uroczyste wejście do kościoła Zbawiciela, gdzie rozpoczną się uroczystości jubileuszowe.
Specjalny program słowno-muzyczny na tę uroczystość przygotowują aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Tomasz Lorek, wystąpi też zespół muzyczny pod dyrekcją Mateusza Walacha oraz Chór Graduale Parafii Ewangelickiej w Bielsku pod dyrekcją Agaty Fender. Zaplanowano jubileuszowe wystąpienia zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. bp. dr. Adriana Korczago i prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Obaj panowie otworzą wystawę związaną z historią Parafii Zbawiciela. Po uroczystościach w kościele uczestnicy przejdą na stary cmentarz ewangelicki przy ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie nastąpi odsłonięcie po renowacji nagrobka zasłużonej rodziny Sennewaldtów. O cmentarzu i pochowanych na nim osobach opowie o godz. 11.00 historyk Piotr Kenig.

Niedziela to też dzień, kiedy ożyje ul. 11 Listopada. Wszystkie wydarzenia skoncentrują się pod nazwą Artystyczna Strefa 11 Niech prowadzi was muzyka i rozpoczną o godzinie 16.00 na schodach u zbiegu ulic 11 Listopada i Norberta Barlickiego. W różnych punktach ul. 11 Listopada od godziny 16.00 zaplanowano pokazy sztuk wizualnych i warsztaty, a także występy zespołów Esemes, CudaWianki, Orkiestry Na Dużym Rowerze, Tomasza Sylwestrzaka, Aleksandra Kruczka Tenora, Sławomira Naborczyka i Grażyny Giner.

Niedzielę – 4 września i Dni Bielska-Białej w ogóle zakończy performace, jakiego jeszcze nie było. Na finał sprzężone zostaną muzyka, taniec, światło i dźwięk. Artystyczna Strefa Wyzwolenia zacznie się o godzinie 19.45 odsłonięciem muralu przy ul. 11 Listopada 74, przy muralu Pasterz. O godzinie 20.00 zacznie się koncert performatywny, do którego muzykę i aranże stworzył Krzysztof Maciejowski, wystąpią muzycy: Robert Szewczuga, Ghostman oraz wokaliści: Anna Guzik, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Tomasz Lorek. Główny choreograf koncertu to Mateusz Wojtasiński, który pokieruje tancerzami z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej i gośćmi ze Studia 4 South.

Szczegółowy program Dni Bielska-Białej znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i na stronie Pełnej Kultury

ŹRODŁO: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy