Uratowali życie Klincza. Wilczek wrócił do rodziny [wideo]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Na sygnale, Wiadomości, 29.11.2019 19:00, ap, foto: Mysikrólik
Cudowna historia pierwszego wilka uratowanego w bielskim ośrodku „Mysikrólik". Młody drapieżnik ledwo przeżył spotkanie z samochodem. Z pomocą Klinczowi przybyli ludzie o wielkich sercach.
Uratowali życie Klincza. Wilczek wrócił do rodziny [wideo]
Zderzenie, które mogło zakończyć się tragicznie

Gdy cała Polska wpatrzona była w ratowanie Tygrysów, w małym bielskim Mysikróliku toczyła się walka o życie wspaniałego ssaka.Siedmiomiesięczny wilk został poważnie poturbowany w zderzeniu z samochodem w miejscowości Mały Klincz niedaleko Kościerzyna.

- Na ratunek zwierzęciu pośpieszył lekarz z oddalonego Bytowa Dr Piotr Burliński i jego żona Anna, którzy postanowili powalczyć o jego życie udzielając mu niezbędnej pierwszej pomocy - relacjonują członkowie Ośrodka Rehabilitacji „Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej.

Młody drapieżnik na imię otrzymał Klincz. Gdy jego stan pozwalał na transport, po drapieżnika wyruszyło Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Stowarzyszenie i „Mysikrólik" współpracują z tym samym lekarzem weterynarii, dlatego zwierzę trafiło do bielskiego ośrodka.

- Wilk był mocno osłabiony i nadal znajdował się w stanie zagrażającym jego życiu. Jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu dr Izabeli Całus, która przyjeżdżała do wilka kilka razy dziennie a my dziesiątki razy 24 h na dobę przez te kilka dni doglądaliśmy pacjenta zmieniając mu kroplówki stan jego uległ poprawie - mówią członkowie bielskiego ośrodka.Nie taki wilk straszny jak go malują

Klincz to pierwszy wilk w „Mysikróliku".

- Wiedzieliśmy, że kiedyś się pojawi. Wyobrażenia o tym mistycznym stworzeniu podsycane bagażem zasłyszanych mrożących krew w żyłach historii rodem z Czerwonego Kapturka wzbudzały w nas strach przed tym pacjentem. Gdy się pojawił w ośrodku, mieliśmy okazję bliżej Go poznać. Sporo nas nauczył, przede wszystkim pokory. Dostrzegliśmy w Nim jednak psa! BARDZO MĄDREGO, bojącego się ludzi psa! - czytamy na Facebooku ośrodka.

Członkowie „Mysikrólika" apelują, aby nie oceniać dzikich zwierząt pochopnie. Nie bez kozery funkcjonują one w naszej naturze. Musimy je chronić, nie atakować.


Klincz na wolności

Po czterech tygodniach leczenia Klincz wrócił do grupy rodzinnej.

Stowarzyszenia dla Natury „Wilk", w składzie: Sabina Nowak, Robert Mysłajek, Michał Figura i Maciej Szewczyk przeprowadziło akcję przewiezienia i uwolnienia drapieżcy do lasów w okolicach Kościerzyny. Przy uwalnianiu byli także obecni panowie: nadleśniczy Michał Majewski oraz leśniczy Damian Wolański z Nadleśnictwa Kartuzy, a także Maria Strzelecka.

Zanim do tego doszło, w okolicach Kościerzyny dr Maciej Szewczyk prowadził intensywne badania terenowe i poszukiwał rodziny Klincza. Dzięki zebranym przez niego prób, analiza DNA w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliła na ustalenie miejsca, gdzie w ostatnich dniach przebywała matka drapieżnika i reszta jego grupy rodzinnej.

- Był to warunek jego uwolnienia, bez wsparcia rodziny tak młody wilk nie poradziłby sobie na wolności. Gdy tylko uzyskaliśmy pewność, gdzie przebywa rodzina Klincza, a on sam odzyskał siły - dodają członkowie ośrodka „Mysikrólik".I tak Klincz wrócił na łono natury!

Członkowie bielskiego ośrodka przez kilka dni kontrolowali odwiedzane przez Klincza miejsca. Pozwoliło to ustalić, że wilk znajduje się wśród dorosłych osobników, czyli z rodziną. „Mysikrólik" zapowiada, że w najbliższych tygodniach będzie monitorował lasy, by móc zidentyfikować genotypy reszty krewnych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy