Dziki zniszczyły, nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 09.10.2019 19:50, red
Przedstawiciele Polskiego Związku przyznają, że ta akurat sprawa jest beznadziejna
Dziki zniszczyły, nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności
Taka sytuacja wydarzyła się w miniony weekend na jednej z posesji w Czańcu (powiat bielski). W zeszłym weekend w nocy stado dzików przeorało kawałek dobrze utrzymanego pola przy domu. Teren nie był ogrodzony, nie było na nim żadnych upraw, ale trawa była pięknie przystrzyżona.


Przywrócenie do stanu pierwotnego będzie zapewne kosztowało właściciela mnóstwo czasu i być może również pieniędzy.

Właściciel terenu próbuje teraz znaleźć instytucję, która w jakiś sposób zrekompensuje mu te szkody, ale jest problem. Nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez dziki.

Dziki żyją w lesie, ale w Nadleśnictwie Andrychów informują, że za zwierzynę leśną odpowiadają Koła Łowieckie.

Problem w tym, że przedstawiciele Polskiego Związku przyznają, że ta akurat sprawa jest beznadziejna.

- My nie piszemy prawa, tylko realizujemy to, które stanowi ustawodawca. A przepisy stanowią, że odpowiadamy ze szkody wyrządzone np. przez dziki, ale tylko szkody w płodach rolnych. W tym przypadku jest rzeczywiście luka prawna. Sejm nie przewidział wypłaty stosownego odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki np. w ogródkach, w których nie ma upraw – przyznaje Michał Jordan, przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bielsku-Białej.

Czyli... w takiej sytuacji człowieku radź sobie sam. W ostateczności pozostaje sprawa sądowa, oszacowanie strat i pozwanie PZŁ o wypłatę odszkodowania. Chociaż tutaj sprawa może okazać się problematyczna, bo skoro ustawodawca nie przewidział wypłaty odszkodowania za zniszczone tereny, na których nie ma upraw rolnych, to...

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy