Nauczyciele zdecydowali! Za tydzień w szkołach rusza strajk włoski

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 07.10.2019 13:33, ap
Pracownicy oświaty chcą protestu - tak wynika z ankiety przeprowadzonego przez ZNP w szkołach. Nauczyciele strajkować będą po włosku. Zaczną już 15 października.
Nauczyciele zdecydowali! Za tydzień w szkołach rusza strajk włoski
We wrześniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227 567 osób.

Ankieta ZNP zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, protestu i udziału w preferowanej formie akcji protestacyjnej.

Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Tak odpowiedziało 47% respondentów – 107 959 osób. „Jak ogólnie ocenia Pan/Pani kondycję polskiego systemu edukacji? (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie źle” a 5 „zdecydowanie dobrze”)”

1 / 44 972 (19,8%)
2/ 59 737 (26,3%)
3/ 107 959 (47,4%)
4/ 12 937 (5,7%)
5/ 1 9625,7% (0,8%)

Na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:

– podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,
– zmniejszeniem biurokracji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapytał się także o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.

ZNP chciał też znać preferowaną formę protestu. Na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?” ponad połowa ankietowanych wskazała na protest włoski. Odpowiedzi na to pytanie kształtują się następująco:

– za wznowieniem strajku ogólnopolskiego odpowiedziało się 18,6% respondentów,
– za udziałem w manifestacjach – 22,3%,
– za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce – 55,3%
– za inną formą protestu – 3,8%.

Co to oznacza dla uczniów?

Włoski protest to wykonywanie tylko tych zadań, które należą do obowiązków pracownika i zapisane są statusie. Tak, więc jeśli chodzi o nauczycieli, lekcje odbywać będą się normalnie. Jednak o dodatkowych zajęciach, kółkach czy wycieczkach uczniowie i rodzice mogą zapomnieć.

Protest włoski w szkołach rozpocznie się 15 października.

Czy popierasz protest nauczycieli?

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy