Minister zgodził się na likwidację technikum

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 16.06.2021 12:23,
Minister Edukacji i Nauki uchylił postanowienie kuratora oświaty i pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji Technikum nr 2, wchodzącego w skład Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach.
Minister zgodził się na likwidację technikum

- Długo, bo aż 3 miesiące czekaliśmy na tę decyzję. Cieszymy się, że wreszcie ona jest i będziemy mogli połączyć obie nasze szkoły- Technikum nr 2 z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Cieszę się, że uczniowie obu tych placówek do których obecnie trwa nabór będą mogli rozpocząć naukę w wybranym przez siebie zawodzie od najbliższego września już w jednej szkole - mówi Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego. Co ważne, nabór do obu naszych szkół odbywa się, jak co roku. Połączone technika rozpoczną działalność od września 2021 r.

Do bielskiego starostwa dotarło pismo z ministerstwa. To odpowiedź na zażalenie władz Powiatu Bielskiego na decyzję Śląskiego Kuratora Oświaty, która negatywnie zaopiniowała zamiar likwidacji technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół „Silesia”. W piśmie z ministerstwa czytamy m.in. że nie ma przesłanek by twierdzić, że warunki nauki, wychowania i opieki uczniów likwidowanej szkoły ulegną pogorszeniu. Zdaniem ministra „zaproponowana zmiana faktycznie będzie nieodczuwalna dla uczniów, a przyczyni się do stworzenia możliwości lepszej organizacji pracy szkół funkcjonujących w jednym budynku oraz wzmocni skuteczność procesu rekrutacji (…)”.

W bielskim starostwie podtrzymują zapewnienie, że uczniowie oraz pracownicy ZS „Silesia” nie odczują zmian. Od września 2021 r. dla pracowników „Silesii” zmieni się tylko pracodawca. „Młodzież zostaje w tym samym budynku, z tymi samymi nauczycielami i co ważne nie będzie zmuszona zmieniać wybranego raz zawodu. Uczniowie dokończą naukę na kierunku, który wcześniej wybrali, a nowi rozpoczną naukę na wybranym kierunku”- mówi Dorota Nikiel. Dodaje, że żaden pracownik „Silesii” nie straci pracy.

Przypomnijmy, na styczniowej sesji Rady Powiatu w tym roku przegłosowano uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach: Technikum nr 2 i Szkoły Policealnej. Powiat Bielski jest organem prowadzącym dla tych placówek.

- Zdajemy sobie sprawę, że słowo „likwidacja” budzi emocje. Taka jest jednak procedura i nie możemy tego zmienić- jeśli chcemy połączyć dwie szkoły, jedną musimy zlikwidować. To nieuniknione według ustawodawcy. Wszystkie kierunki w technikum nr 2, na które będą chętni zostaną utrzymane - mówił w styczniu br. starosta Andrzej Płonka.

Od września 2016 r. obie placówki: Zespół Szkół „Silesia” oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica mają swoją siedzibę pod tym samym adresem- przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach.

źródło: M. Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy