Modernizacja Centralnego Bloku Operacyjnego w bielskim szpitalu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 16.03.2023 11:46,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku zmodernizuje dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego. Inwestycja będzie kosztować 3,7 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Województwa Śląskiego.
Modernizacja Centralnego Bloku Operacyjnego w bielskim szpitalu
Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektor ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został oddany do użytkowania w 2001 roku. - Po ponad 20 latach intensywnego użytkowania sale bloku oraz zaplecza wymagają gruntownego remontu, w celu dostosowania ich do aktualnie obowiązujących standardów. - powiedział dyrektor.

Dyrektor dodał, że inwestycja jest konieczna z uwagi na istotną funkcję jaką pełni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, będąc jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest nierozłącznie związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na Centralnym Bloku Operacyjnym. - Aby nasza placówka miała możliwość leczenia pacjentów na wysokim poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, konieczna jest modernizacja przestarzałego technologicznie oraz mocno wyeksploatowanego bloku. Zrealizowanie tej ważnej inwestycji pozwoli na kontynuowanie realizacji zadań statutowych szpitala. - przyznał dyrektor Matlakiewicz.


Dzięki zastosowaniu w zmodernizowanych salach nowoczesnych rozwiązań informatycznych, kupno nowego sprzętu i wyposażenia m.in. stołów operacyjnych, lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych, zwiększy się dostęp chorych do usług medycznych. - Wymiana instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej oraz elektrycznej podniesie komfort pacjentów podczas zabiegu jak również poprawi warunki pracy personelu. - podkreślił Łukasz Matlakiewicz.

Modernizacja przyczyni się również do podniesienia bezpieczeństwa osób operowanych poprzez m.in. zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego.

Planowana inwestycja to kolejny etap modernizacji Centralnego Bloku Operacyjnego. W kolejnych latach planowane są prace w pozostałych salach CBO.

Pierwszym etapem modernizacji CBO było uruchomienie w 2022 roku sali hybrydowej. Jedna z sześciu sal, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł. Większość pieniędzy przekazał na ten cel samorząd województwa śląskiego.

- Informacja prasowa -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy