Nowe mieszkania w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 21.04.2021 13:35,
W pięciokondygnacyjnym, jednoklatkowym budynku przy ul. Batorego w Bielsku-Białej powstanie 30 mieszkań. Do każdego z nich będzie przynależeć piwnica.
Nowe mieszkania w Bielsku-Białej

Lada dzień rozpocznie się budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego w ramach społecznego budownictwa czynszowego przy ul. Stefana Batorego w Bielsku-Białej. Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. przekazało plac budowy wykonawcy - Przedsiębiorstwu Budowlanemu DOMBUD S. A. z Katowic. To pierwsza od blisko 20 lat inwestycja BBTBS.

Budynek, zgodnie z umową, będzie gotowy w listopadzie 2022 roku, a całkowity koszt budowy to ponad 9 mln zł.

Jednym ze źródeł finansowania inwestycji – 34 procent wartości – jest kredyt, który BBTBS uzyskał w Banku Gospodarstwa Krajowego. Znaczący udział w finansowaniu inwestycji ma miasto, które będzie korzystało z bezzwrotnych środków zewnętrznych. W tym celu urzędnicy złożyli stosowne wnioski o dofinansowanie do Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Po pozytywnym rozpatrzeniu otrzymane środki miasto przekaże do BBTBS w zamian obejmując udziały w spółce. Dofinansowanie miasta to 45 procent budżetu, pozostałe około 20 procent to partycypacja przyszłych najemców oraz środki własne BBTBS.

W pięciokondygnacyjnym, jednoklatkowym budynku przy ul. Stefana Batorego powstanie 30 mieszkań, po 6 na piętrze. Do każdego z nich będzie przynależeć piwnica. Wszystkie kondygnacje połączy winda. Mieszkania zaprojektowano tak, aby miały zróżnicowaną strukturę i wielkość – pięć mieszkań jednopokojowych do 37 metrów kwadratowych, piętnaście dwupokojowych do 49 m kw. i dziesięć trzypokojowych do 69 m kw. Każde z mieszkań zostanie wykończone pod klucz. W praktyce oznacza to, że najemcom w momencie wprowadzania się potrzebne będą tylko meble. Na podłogach w pokojach położone zostaną panele, w kuchniach, przedpokojach i łazienkach płytki. Kuchnie będą wyposażone w zlewozmywaki i kuchenki elektryczne. W łazience zamontowane zostaną sanitariaty.


Wokół bloku wybudowane zostaną drogi wewnętrzne, parkingi – 45 miejsc parkingowych w tym 5 dla niepełnosprawnych, chodniki i dojścia, pojawią się nowe nasadzenia.

Nabór najemców mieszkań w bloku przy ul. Stefana Batorego w lipcu przyszłego roku zorganizuje miasto. W efekcie powstanie lista osób, które będą kwalifikowały się do podpisania z BBTBS umowny najmu lokalu mieszkalnego.

Po skompletowaniu listy osób BBTBS podpisze z najemcami umowy partycypacji, a następnie umowy najmu. Partycypacja stanowi około 20 procent wartości kosztów budowy mieszkania – te wartości będą kształtowały się na poziomie około 1.200 zł za m kw. Do tego dojdzie konieczność wpłacenia kaucji mieszkaniowej w wysokości 12-krotności czynszu.


źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy