reklama

Pierwsza taka karetka w bielskim pogotowiu i w Polsce

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 27.04.2023 10:53,
Do stacji pogotowia w Kobiernicach trafił nowy ambulans kontenerowy.
Pierwsza taka karetka w bielskim pogotowiu i w Polsce

To nowość na Podbeskidziu. Do stacji pogotowia w Kobiernicach trafił nowy ambulans kontenerowy na bazie pojazdu marki Mercedes-Benz Sprinter, wart 925 tys. zł. Dotychczas wszystkie karetki były jednobryłowe.

- To pierwsza karetka kontenerowa w Polsce z napędem 4x4, która wchodzi do systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – mówi Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o nowym pojeździe.

- To ważny dzień dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że dojedzie tam gdzie potrzeba bo będzie „pracowała” w trudnym górskim terenie. Z takim zamysłem była kupiona - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Co wyróżnia nowy pojazd?

Przede wszystkim komfort pracy ratowników medycznych. Kontenerowa zabudowa o prostych ścianach sprawia, że ratujący życie pacjenta mają więcej miejsca - jest szeroko i wysoko, a do chorego mają oni dostęp z każdej strony. Nosze elektryczno-hydrauliczne o udźwigu powyżej 300 kg są bowiem umiejscowione centralnie. W jednobryłowych pojazdach nosze znajdują się wzdłuż ściany bocznej, miejsca do pracy jest zdecydowanie mniej. Pomaga również pneumatyczne zawieszenie – przy otwarciu tylnych drzwi nosze z chorym obniżają się.

- Komfort pracy w XXI w powinien dotyczyć również placówek medycznych na kółkach. Mamy świetną bryłę i świetną lokalizację wszystkich urządzeń, zarówno stacjonarnych, jaki i przenośnych. W takiej karetce możemy poruszać się w sposób nieskrępowany – tłumaczy lekarz Marek Frymorgen, z-ca dyrektora BPR.

Masa całkowita tego ambulansu przekracza 3,5 tony i wymaga od ratowników posiadania prawa jazdy kat. C. Karetkę kupiono ze środków własnych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

W przekazaniu pojazdu w stacji Kobiernice uczestniczyli także: Dorota Nikiel i Barbara Adamska z Zarządu Powiatu, władze gminy Porąbka z wójtem Pawłem Zemankiem, a także Rada Społeczna bielskiego pogotowia, której przewodniczy B. Adamska.

M.Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy