Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przeprowadza zabiegi termolezji

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 28.02.2023 09:47,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozpoczął w lutym wykonywanie zabiegów termolezji u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi, opornymi na leczenie farmakologiczne.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przeprowadza zabiegi termolezji
Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że dzięki zabiegowi chorzy z Bielska-Białej i okolic mają dostęp do bardzo skutecznej, małoinwazyjnej terapii, której efektem jest długotrwała redukcja bólu.


Pierwszy zabieg wykonano u pacjenta z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego. Zabieg polegał na odnerwieniu stawów międzykręgowych za pomocą elektrody wprowadzanej przezskórnie, pod kontrolą RTG. Celem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości wywołanych przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi wymienionych stawów.

Jerzy Słowiński powiedział, że najczęstszymi wskazaniami do termolezji są właśnie bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, wywołane zmianami w stawach międzykręgowych - tzw. zespół stawu międzykręgowego, a także bóle twarzy - np. neuralgia nerwu trójdzielnego i bóle kości ogonowej - coccygodynia. - Termolezja z wykorzystaniem tzw. prądu pulsacyjnego może być także wykorzystana do leczenia neuropatii nerwu pośrodkowego - zespół cieśni nadgarstka, czy bólów korzeniowych w zakresie kręgosłupa lędźwiowego. - dodał lekarz.

Szpital Wojewódzki kupił aparat do termolezji. Urządzenie kosztowało ponad 146 tys. złotych. Ponad 90 procent tej kwoty to dotacja z budżetu województwa śląskiego. Aparat do termolezji zainstalowany został w Centralnym Bloku Operacyjnym Szpitala Wojewódzkiego.

Zabiegi termolezji wykonywane są w ramach hospitalizacji i refundowane przez NFZ.

źródło: informacja prasowa

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy