Bielszczanie zdecydują w referendum w sprawie spalarni i in vitro

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 24.02.2023 14:27,
To będzie pierwsze organizowane przez bielski samorząd referendum.
Bielszczanie zdecydują w referendum w sprawie spalarni i in vitro

Mieszkańcy Bielska-Białej zadecydują o trzech ważnych dla miasta kwestiach, biorąc udział w organizowanym po raz pierwszy przez bielski samorząd referendum. Ich odpowiedzi na trzy zadane pytania wskażą, jakie rozwiązania na lata zostaną przyjęte w mieście.

Referendum jest podstawową instytucją demokracji bezpośredniej. Rada Miejska Bielska-Białej zdecydowała, że 16 kwietnia br. w mieście odbędzie się referendum lokalne. To pierwszy w historii odrodzonego samorządu Bielska-Białej przypadek, gdy władze miasta umożliwiają lokalnej społeczności wyrażenie w referendum swojego zdania w sprawach dotyczących miasta i jego mieszkańców.

Zaproponowane na sesji Rady Miejskiej 23 lutego trzy pytania pozwalają bielszczanom na wypowiedzenie się w istotnych dla siebie i dla Bielska-Białej kwestiach. Zanim jednak przyjęto uchwałę, radni wysłuchali dwóch obywatelskich wystąpień i odbyła się momentami burzliwa dyskusja. Przytoczono argumenty przedstawiane wcześniej na komisjach i spotkaniach w sprawie referendum. Główną osią sporu na sesji była liczba pytań, ich treść i to, czy w pytaniu powinno znaleźć się określenie instalacja termicznego przekształcania odpadów, czy spalarnia.

Radni PiS oraz Niezależni.BB. stali na stanowisku, że pytanie powinno być tylko jedno i dotyczyć jedynie spalarni. Przekonywali, że dodatkowe pytania rozmyją najważniejsze zadanie referendum, czyli uzyskanie odpowiedzi na pytanie o budowę spalarni odpadów. Według radnych PiS, proponowane pytanie o finansowanie przez miasto zabiegów in vitro jest w istocie pytaniem o kwestie światopoglądowe.

Z kolei radni Klubu Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego wyjaśniali, że referendum to kosztowny proces i warto przy tych samych kosztach poznać wolę mieszkańców również w innych kwestiach. Koszt będzie taki sam, a władze samorządowe będą miały jasny sygnał, czego bielszczanie życzą sobie lub nie. Ich zdaniem, liczba pytań i ich treść zostały tak dobrane, aby uzyskać jak największą frekwencję w referendum.
Warto podkreślić, że gdy referendum będzie wiążące - wola lokalnej społeczności stanie się prawem, które samorząd będzie musiał wypełnić.

Po długiej dyskusji, wymianie argumentów i wprowadzeniu poprawek odbyło się głosowanie nad uchwałą w sprawie referendum. Radni PiS i Niezależni.BB byli przeciw, a radni z Klubu Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego za. Uchwała przeszła głosami 13 za, 11 przeciw. Tym samym Rada Miejska w Bielsku-Białej ustaliła następującą treść pytań referendalnych:

1) Czy jesteś za budową instalacji termicznego przekształcania odpadów (spalarni odpadów) w Bielsku-Białej przy ul. ks. Józefa Londzina 17 c (teren byłej ciepłowni)?

2) Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?

3) Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów?

Jak określono w uchwale, pod pytaniami zamieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: TAK i NIE, oba poprzedzone kratką na postawienie znaku X - oznaczającego głos oddany w odpowiedzi na pytanie.

Radni określili wygląd karty do głosowania w referendum: będzie to karta drukowana jednostronnie na papierze koloru białego formatu A4 ze ściętym pod kątem 45° prawym górnym rogiem. Na karcie do głosowania, w jej dolnej części, umieszczona zostanie informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a poniżej - oznaczenie miejsca na umieszczenie odcisku pieczęci obwodowej komisji do spraw referendum oraz odcisku pieczęci Rady Miejskiej Bielska-Białej.

Przygotowana będzie również nakładka na kartę do głosowania w referendum sporządzona w alfabecie Braille'a.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy