Zakończyła się modernizacja dwóch sal operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 20.12.2023 12:12,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizował dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego. Inwestycja kosztowała 4,2 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu województwa śląskiego.
Zakończyła się modernizacja dwóch sal operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim
W salach zastosowano m.in. nowoczesne rozwiązania informatyczne, zainstalowano nową klimatyzację, wentylację oraz instalację elektryczną. Pomieszczenia odświeżono wymieniając m.in. okładziny ścienne, a także drzwi.

Rozdzielona została wspólna myjnia chirurgów. Po remoncie każda z sal ma odrębne stanowisko, w którym lekarze będą przygotowywać się do operacji. - Dzięki inwestycji zwiększyło się bezpieczeństwo osób operowanych poprzez m.in. zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego. Zwiększył się także komfort pracy personelu – wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego.

Kupiono również nowe stoły operacyjne, lampy operacyjne oraz kolumny: chirurgiczną i anestezjologiczną.


Inwestycja była konieczna z uwagi na istotną funkcję, jaką pełni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, będąc jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest nierozłącznie związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na Centralnym Bloku Operacyjnym. - Aby nasza placówka miała możliwość leczenia pacjentów na wysokim poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, konieczna była modernizacja przestarzałego technologicznie oraz mocno wyeksploatowanego bloku. Zrealizowanie tej ważnej inwestycji pozwala nam na kontynuowanie realizacji zadań statutowych szpitala – podkreślił dyrektor Matlakiewicz.

W ramach kolejnego etapu, w 2024 r. zmodernizowane zostaną również dwie sale. Koszt – 4,2 mln złotych. - 3,2 mln złotych pochłoną roboty budowlane. 1 mln przeznaczone zostanie na sprzęt medyczny – wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz. - W dalszym ciągu inwestycja finansowana będzie z budżetu województwa śląskiego. Należy przypomnieć, że z tych funduszy w 2022 roku jedna z sześciu sal, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe. Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł. o – podkreślił dyrektor.

Łukasz Matlakiewicz dodał, że w 2025 roku powinna zakończyć się modernizacja całego bloku. Wtedy zostaną zmodernizowane dwie ostatnie sale.

Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego ma siedem sal. Nie był modernizowany od momentu uruchomienia, czyli od 2021 roku.

źrodlo: informacja prasowa

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy