Żywiec ma własną... planetoidę

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 09.07.2021 12:32, INFORMACJA PRASOWA
Powierzchnia Żywca powiększyła się o około 5 km kwadratowych. Co prawda, nie chodzi o kawałek ziemi, lecz o kawałek… kosmosu!
Żywiec ma własną... planetoidę

Dzięki odkrywcom – mieszkającemu w Żywcu Michałowi Kusiakowi oraz pochodzącemu z Krakowa Michałowi Żołnowskiemu udało się odkryć planetoidę nr 551231, która otrzymała nazwę… Żywiec!

Planetoida ma około 1,3 km średnicy i na pełen obieg wokół słońca potrzebuje 3,6 roku. Znajduje się między Marsem a Jowiszem. Do tej pory mamy nazwanych 22 tysiące spośród 550 tysięcy numerowanych planetoid, z czego w naszym kraju zaledwie kilka miast może poszczycić się własną.

Idea nazwania planetoidy nazwą Żywiec zrodziła się w 2018 roku, z okazji jubileuszu 750-lecia Miasta Żywca. Tak długi czas oczekiwania na nadanie nazwy był spowodowany procedurami odbywającymi się w Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Instytutu Minor Planet Center.

– Bardzo serdecznie dziękuję obu odkrywcom, a w szczególności panu Michałowi, który był inicjatorem nadania takiej nazwy dla tego obiektu kosmicznego! Wielkie brawa! – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy