Prezydent nie przekaże Poczcie Polskiej danych osobowych bielszczan

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 23.04.2020 17:27, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Spore zamieszanie z wyborami.
Prezydent nie przekaże Poczcie Polskiej danych osobowych bielszczan
Politycy PiS robią co mogą, aby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja. Powstał w tej sprawie spory chaos. Z jednej strony przygotowywane są tradycyjne wybory w lokalach wyborczych, ale te - to już raczej pewne - nie odbędą się. W tym terminie mają się odbyć wybory korespondencyjne. Tylko czy się odbędą, skoro nie ma jeszcze odpowiednich przepisów?


Z drugiej strony, mimo braku podstaw prawnych, Poczta Polska, która zdaniem PiS ma przeprowadzić wybory (dostarczyć karty do głosowania), wystąpiła ostatnio do samorządowców o przekazanie danych osobowych obywateli, włącznie z numerem PESEL.

Na jakiej podstawie? I jak to się ma do RODO, o którym swego czasu było głośno?

W każdym razie, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zapowiedział już, że żadnych danych poczcie nie przekaże.

"W związku z licznymi interwencjami mieszkańców Bielska-Białej, zaniepokojonych możliwością przekazania przez Urząd Miejski ich danych osobowych Poczcie Polskiej, zapewniamy, że nie podejmiemy w tym zakresie żadnych działań, które nie byłyby zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Informujemy równocześnie, że 22 kwietnia otrzymaliśmy drogą mailową wniosek o udostępnienie danych ze spisu wyborców. Wniosek ten z podpisem „Poczta Polska” nie spełnia żadnych formalnych wymogów i w związku z tym pozostanie bez rozpatrzenia" - poinformował prezydent Bielska-Białej.

Pozostaje pytanie, skąd taka presja na szybkie przeprowadzenie wyborów, choć warunki nie są sprzyjające (pandemia koronawirusa i liczne ograniczenia z tym związane). Odpowiedź nasuwa się jedna: kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem może spowodować, że za kilka miesięcy poparcie dla partii rządzącej i Andrzeja Dudy już wcale nie musi być tak wysokie, jak obecnie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy