Referendum w Bielsku-Białej?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 11.04.2022 16:00, INFORMACJA PRASOWA
Stowarzyszenie Niezależni.BB złożyło na ostatniej sesji Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie organizacji referendum gminnego na temat budowy spalarni w Wapienicy. Jeśli zyska on poparcie Rad Miejskiej, głosowanie odbędzie się 5 czerwca.
Referendum w Bielsku-Białej?
Niezależni.BB już na początku 2020 roku zwracali uwagę na to, że referendum lokalne stanowi najlepsze narzędzie do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej budowy spalarni.

- Można wymienić wiele argumentów na rzecz referendum – mówił podczas konferencji radny Jerzy Bauer – Po pierwsze, po przedstawieniu przez nas takiego rozwiązania jako optymalnego, pomysł ten poparł sam Prezydent Jarosław Klimaszewski. Dobrze, aby dotrzymał słowa w tej sprawie. Po drugie, przeprowadzenie już dużo wcześniej tego referendum, zaoszczędziłoby konfliktów społecznych, jakie obserwujemy w mieście na tym tle. To samo dotyczy wielu wydatków, związanych z analizami, dokumentacją czy jednostronną akcją promującą ideę budowy spalarni. Dotychczasowe koszty wynoszą już około 0,5 mln zł - mówił radny Bauer.


Wątek korzyści związanych z referendum kontynuował Tomasz Wawak: - Od zawsze nasze stowarzyszenie opowiada się za obywatelskimi, oddolnymi rozwiązaniami, które oddają decyzje w ręce mieszkańców. Przeprowadzenie referendum zwiększy aktywność obywatelską i pobudzi realną dyskusję na ten temat. Ponadto, nawet gdyby frekwencja okazała się niewystarczająca do stwierdzenia ważności referendum, to jego wynik ułatwi decyzję radnym, którzy wówczas będą musieli ją podjąć w głosowaniu na sesji Rady Miejskiej.

Radny podjął też temat aspektu finansowego.

- Od wielu miesięcy Polska mierzy się z poważnym wzrostem cen energii, który ma charakter długoterminowy, a w kolejnych miesiącach a również i latach, nie można spodziewać się odmiennego trendu. Do tego dochodzą: wzrost cen żywności, przerwanie łańcuchów dostaw na skutek pandemii i wojny w Ukrainie, spowolnienie gospodarcze także spowodowane wojną, rosnące koszty obsługi zadłużenia państwa polskiego, wzrost płac w gospodarce narodowej, wzrost wydatków państwa na cele socjalne i wojskowe.
To wszystko są i będą w najbliższych latach czynniki inflacyjne. W kontekście spalarni odpadów będą one miały istotny wpływ zarówno na wzrost kosztów inwestycyjnych (koszt jej budowy), jak również na wzrost kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami. W tej sytuacji kurczowe trzymanie się konceptu budowy spalarni odpadów w Bielsku-Białej łączy się z ryzykiem wydania nieproporcjonalnie dużych środków przy prawdopodobnie niskich lub zerowych oszczędnościach. Ponadto, nie znamy części finansowej studium wykonalności, która została utajniona. Te wątpliwości dodatkobiewo przemawiają za oddaniem głosu mieszkańcom w tej sprawie, czyli za referendum – uważa radny Wawak.


Radny Jerzy Bauer przypomniał sprawę przyszpitalnej spalarni odpadów medycznych w Mikuszowicach Śląskich sprzed kilku lat. – Pamiętam, ile emocji budził wówczas tamten temat i wcale się temu nie dziwiłem…? Procedura była łudząco podobna do tej dzisiejszej. Najpierw decyzje urzędnicze a później rozmowa z mieszkańcami oczywiście z pozycji wszechwiedzących. Nawet głosy przeciwne ówczesnych autorytetów np. prof. Jerzego Gduli z Politechniki Gliwickiej nie powstrzymały budowy. Niestety czas potwierdził obawy mieszkańców i po długotrwałej walce spalarnię zamknięto. Czy dzisiaj mieszkańcy Mikuszowic Śląskich, i części Kamienicy mogą mieć zaufanie do obecnych włodarzy miasta?
Prezes Niezależnych.BB Jarosław Zięba zwrócił uwagę na brak odpowiednich konsultacji społecznych w sprawie spalarni.

Prowadzona przez miasto akcja była praktycznie agitacją za budową spalarni. Niezależni.BB już rok temu zorganizowali debatę zwolenników i przeciwników budowy. Cały czas włączają w proces publicznej dyskusji na temat projektu. Referendum będzie dobrą okazją, aby przedstawić rzetelne informacje za i przeciw budowie.

– Konsultacje społeczne prowadzone ze strony Miasta są niewystarczające – mówił Zięba przypominając, że niedawno Wojewoda Śląski uchylił uchwałę bielskiej Rady Miejskiej w sprawie Programu Ochrony Środowiska dla Bielska-Białej na lata 2021-2024. Jednym z powodów były właśnie wadliwe konsultacje w tej sprawie. Podobnie może być w przypadku uchwalonego na ostatniej sesji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Wapienicy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy