Czy Szpital Wojewódzki w Bielsku jest gotowy na wirusa z Chin?

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Na sygnale, Wiadomości, 30.01.2020 18:00, ap
Koronawirus dotarł do Europy. Pojawienie się go w Polsce, prawdopodobnie jest już tylko kwestią czasu. Czy jesteśmy na to gotowi? Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wdraża specjalne procedury.
Czy Szpital Wojewódzki w Bielsku jest gotowy na wirusa z Chin?
W Polsce nie zanotowano jeszcze żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. Mimo to placówki medyczne przygotowują się na nadejście choroby. Tak jak Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, który wdraża zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS.Podejrzane o zarażenie wirusem są osoby których: temperatura ciała wynosi 38 stopni Celsjusza, kaszlą, mają trudności z oddychaniem, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Jeżeli symptomy te pojawiają się bez innej znanej przyczyny, a dodatkowo chory przebywał, mieszkał, czy też pracował 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby w odciętym od świata mieście Wuhan, prowincji Hubei, wówczas wymaga szczególnego podejścia.

- Osoba manifestująca objawy powinna być hospitalizowana na oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego – wyjaśnia GIS.

Każdą informację o stwierdzonym przypadku zarażenia trzeba natychmiast zgłosić do właściwego (ze względu na miejsce podejrzenia) Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zalecenia GIS dotyczą również pracowników szpitali i innych placówek medycznych.

– Personel mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia – czytamy w zaleceniach. Dotyczy to m.in. specjalistów, którzy sprawowali opiekę w ośrodkach, gdzie zarażeni byli hospitalizowani.

Dzisiaj (30. 01) do Polski dotrzeć mają primery umożliwiające sprawdzanie czy osoba badana jest lub nie jest zarażona 2019-nCoV. Obecnie próbki wysyłane są do laboratorium za granicą.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy