reklama

Komunikacja Beskidzka kupiła nowe autobusy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 30.08.2023 15:00,
Cztery nowe 10-metrowe autobusy marki Solaris wzmocnią tabor Komunikacji Beskidzkiej.
Komunikacja Beskidzka kupiła nowe autobusy
Zakup był możliwy dzięki dofinasowaniu z rządowego programu Polski Ład. Pojazdy wyjadą na drogi w połowie września. Wcześniej przejdą rejestrację, zostaną wyposażone w kasy biletowe w kabinie kierowcy.

- To autobusy typu „mini”, które mogą pomieścić w sumie 80 pasażerów, zasilane olejem napędowym przy najwyższej normie emisji spalin Euro 6. Jest to kolejna dostawa pojazdów, kiedy organizatorem komunikacji w naszym regionie jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny - mówi Seweryn Kobiela, przewodniczący zarządu BZPG.


Autobusy są wyposażone w klimatyzację oraz udogodnienia dla pasażerów niepełnosprawnych, matek z dzieckiem oraz osób starszych: są niskopodłogowe, mają wyznaczone miejsce na wózek inwalidzki, jest miejsce dla psa przewodnika.

Koszt zakupu to 5,6 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzi z programu rządowego Polski Ład. Resztę dołożyły samorządy, które tworzą związek.

- Cieszę się, bo mamy stabilną sytuację jeśli chodzi o samą spółkę Komunikacja Beskidzka, która wozi mieszkańców. A nasze samorządy gmin, w tym powiat bielski które tworzą BZPG uczestniczą w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – potrafią dołożyć brakującą kwotę, by wymieniać systematycznie tabor – mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Samorządowiec dodaje, że ilość przewożonych przez Komunikację Beskidzką mieszkańców rośnie. Tylko w 2022 r. było to ok. 4 mln pasażerów. - To chyba świadczy o tym, że wizerunek starego PKS powoli odchodzi w zapomnienie - kwituje starosta Płonka, członek zarządu BZPG.

Nowe autobusy zastąpią najstarsze mniejsze pojazdy. Tabor Komunikacji Beskidzkiej liczy obecnie 115 autobusy, z czego najstarsze pochodzą z początku 21 wieku.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał w 2017 r., z inicjatywy samorządów powiatu bielskiego po czym przejął on spółkę PKS w Bielsku-Białej S.A. wraz z całym majątkiem. Obecnie związek tworzy 11 samorządów, spoza powiatu bielskiego także Kęty.

M.Fritz / Powiat Bielski


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy